Jaki jest DSPP? Pytania i odpowiedzi.

Wszystko na temat hodowli Dużych Szwajcarów, a także dyskusje na temat rasy.

Moderator: annasm

Jaki jest duży szwajcar?

Postprzez Anuta » 2007-06-22, 09:58

Bardzo przykro się czyta Twoje cytaty Flawio.
Moim zdaniem Twój tato nie powinien mieć żadnego psa, a Szwajcara w szczególności. Ja co prawda mam Berny, ale duże szwajcary też są bardzo wrażliwe (z opisu rasy). I szczególnie one, choć dotyczy to każdego psa, wymagają właściwego podejścia, zrozumienia jego temperamentu, upodobań i , co najważniejsze, KONSEKWENCJI W POSĘPOWANIU Z PSEM i DUŻO, DUŻO CIERPLIWOŚCI.

Aby Cię pocieszyć, moj tato też powtarza często "cielątko, nic nie wiesz co się do ciebie mówi". To o moich Berneńczykach. A one robią wszystko co ja chcę. Ale ja chcę by były ułożonymi psami, a nie cyrkowcami, albo ludźmi. Pisać raczej się nie nauczą, ale mówią gestami tak wymownie, że się doskonale rozumiemy.

Starsza sunia podchodzi do taty po pieszczoty, a młodsza nie chce go znać.
Berneńczyk to bardzo mądry pies.
Avatar użytkownika
Anuta
 
Posty: 1370
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-29, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
psy: Astra(*), Nora(*) i Indi(*), Jumper, KeyRa

Postprzez Flawia » 2007-06-22, 18:57

Ale mielismy pisać o dowodach mądrosci tych psów
Ostatnio edytowano 2007-06-23, 10:53 przez Flawia, łącznie edytowano 1 raz
Flawia
 
Posty: 32
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-06-20, 18:08
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Guard » 2007-06-22, 21:48

Duży szwajcar nie jest z natury psem obronnym, tylko pasterskim. Jego rolą nie jest obrona, lecz strużowanie i sygnalizowanie zachodzących zmian, niebezpiczeństw. Szwajcar informuje domowników, że ktoś "nowy" przybył, lub że należy sprawdzić co się dzieje. Ta rasa powinna oszczekać przybysza, a nie atakować. Tak postępują moje szwajcarki. Nie wiem i nie chcę wiedzieć do jakiego stopnia możnaby wyszkolić szwajcara na obrońcę i psa atakującego, ale to jest wbrew ich naturze. Ja bym nie radziła robić nic, co nie jest zgodne z genami. Ponownie życzę cierpliwości i namawiam na profesjonalne szkolenie u odpowiedniego trenera.
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Postprzez Flawia » 2007-06-23, 10:06

raczej nie będziemu dowozić psa 100 km w jedną stronę na jedną godzinkę lekcji... poza tym pies nie sprawia kłopotów które trzeba by było zlikwidować profesjonalistą. Wiem że on nie rzuci się na nikogo.
Nie chcecie podawać swoich przykładów to nie...
Flawia
 
Posty: 32
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-06-20, 18:08
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Poker » 2007-06-25, 09:08

Flawia nie podoba mi się Twoje postępowanie
Pozmieniałaś treść swoich postów
postąpiłaś nieuczciwie! i jeszcze się dąsasz
wstyd
Poker
 
Posty: 2223
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 14:22
Lokalizacja: nad Świdrem
psy: Poker (*)Hugo(*)O MójTySmutku, Porto CzarująceOczy

Postprzez Zuzanda » 2007-06-25, 11:47

Flawia napisał(a):Ale mielismy pisać o dowodach mądrosci tych psów


dowód mądrości twojego psa to dowód mądrości ,konsekwencji, cierpliwości i SYSTEMATYCZNOŚCI TWOJEJ pracy nad nim
Nic sie samo nie robi :-D
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet

Postprzez Poker » 2007-06-25, 12:44

Świetnie napisane Zuza !

podpisuję się pod tym 2 rękami i 4 łapami Pokera
Poker
 
Posty: 2223
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 14:22
Lokalizacja: nad Świdrem
psy: Poker (*)Hugo(*)O MójTySmutku, Porto CzarująceOczy

Postprzez Cefreud » 2007-06-25, 12:47

Nie ma głupich psów! Są tylko niekonsekwentni własciciele!!!
Wiem co piszę ;-)
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Postprzez Flawia » 2007-06-25, 19:58

nie zmieniłam treści. usunęłam wszystkie wpisy nie dotyczące tematu ponieważ zamiast pisać o tym co w tytule tematu piszecie o tym co tematu nie dotyczy. Moja wina, niepotrzebnie rozbudowywałam swoje pytanie. Ale i tak jestem "nadąsana" bo jakbyście mnie spytali o moje dotychczasowe psy, zapisałabym wam 30 stron i nie tylko ja jedna. Ktoś kto kocha zwierzęta ma mnóstwo do opowiedzenia z tego co mu sie z nimi przytrafiło. Wy zapewne też. Nic nie poradzę na to, że zamiast po prostu pisać o swoich psach skupiliście sie na ... Moja wina, dlatego pusuwałam a ze i tak to już nic nie da to trudno, już nie oczekuję...
Flawia
 
Posty: 32
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-06-20, 18:08
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez helvi » 2007-06-25, 22:36

O Matko kochana :roll: :-o

Monika co ma Szwajcara całkiem fajnego i mądrego.
Avatar użytkownika
helvi
 
Posty: 35
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-03-06, 00:12
Lokalizacja: Łódź

Postprzez helvi » 2007-06-25, 22:44

I po przeczytaniu "Hej tu Szczecin" jeszcze raz:

O Matko kochana :-o :roll:

Monika i Helvik
Avatar użytkownika
helvi
 
Posty: 35
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-03-06, 00:12
Lokalizacja: Łódź

Postprzez inkapek » 2007-09-12, 12:37

Witam wszystkich po baaaardzo dłuuugiej przerwie. Jest mi strasznie głupio że tak długo tu nie zaglądalam ale po pierwsze sprawy prywatne strasznie mi się pokomplikowały, po drugie pochłonęła mnie praca a po trzecie nie miałam dostępu do netu. Wiem że to i tak mnie nie usprawiedliwia więc obiecuje że to zmienie. Co do szwajcara to jednak jeszcze nie kupilismy. Ktoś sprzątnął nam z przed nosa nasz domek za większą cene :-( więc o drugim psie nie było nawet mowy. Urok tą rasą jednak mi nie minął i razem z emilem wytrwale czekamy na ten dzień kiedy wkońcu będziemy mieli warunki aby go móc mieć. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i jeszcze raz przepraszam.
inkapek
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Flawia » 2008-01-13, 13:18

Czy Wasze szwajcary też mają zwyczaj zagarniać do siebie człowieka łapą? Beryl straszne sińce nam robi na nogach tą łapą.. Zwłaszcza jak się bardzo cieszy na powitanie...
Flawia
 
Posty: 32
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-06-20, 18:08
Lokalizacja: Szczecin

Prosze o pomoc

Postprzez akkna » 2008-03-17, 10:52

Witam,
Jestem nowym urzytkownikiem tego portalu. Od jakiegos czasu interesuje sie DSPP. Chcialabym w najblizszym czasie kupic szczeniaczka tej rasy:) Mam juz pieska - owczarka Collie ktory jest bardzo wiernym, poczciwym i kochanym pieskiem. Niestety jest to juz wiekowy piesek (12 lat...)
Czytajac o DSPP dowiedzialam sie ze pieski te ucza sie wolniej, ponadto slyszalam ze sa trudne do ulozenia, czy to prawda???? Chcialabym aby moj nowy pupil sie mnie sluchal i wykonywal moje polecenia. Jestem osoba aktywna i biegam z moim pieskiem okolo godziny dziennie. Czy DSPP lubi taki ruch?
Mieszkam na wsi - piesek mialby swobodny wybieg a do tego spacery i codzienna porcja biegu po okolicznych lasach.

Z góry dziekuje za odpowiedz

PZDR
A.
Avatar użytkownika
akkna
 
Posty: 61
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-03-17, 10:14
Lokalizacja: Kraków
psy: Basma - Czandoria

Postprzez agaciaaa » 2008-03-18, 11:24

Witaj!

Ja od prawie 7 miesięcy jestem właścicielką szczeniaka DSPP. Moj "Maly" ma obecnie 8,5 miesiaca. I jest najwspanialszym psiakiem pod sloncem. Mam także 14letniego owczarka niemieckiego. Maly go po prostu uwielbia-nie ma zadnych konfliktow.

Na wstepie nie zgodze sie, ze szwajcary wolno sie ucza, wrecz przeciwinie! Czasami wydaje mi sie ze sa za inteligentne. Moj maly zaczal teraz uczeszczac na kurs PT, po 3 zajeciach zostal przeniesiony do grupy wyzej, gdyz szybko opanowal podstawowe komendy. Jego przyrodnia siostra na egzaminach z PT zdobyla 197pkt/200pkt i zdobyla zloty medal pokonujac m.in. border collie. Klopot z wychowaniem szwajcara-szczegolnie psa-polega na tym, ze trzeba im pokazac celowosc wykonywania komend, nie mozna robic nic na sile, a tylko na zasadzie utwierdzania pozytywnych zachowan. Slyszalam takze ze szwajcary bardzo szybko i chetnie ucza sie na klikierach. Szkolenie ma byc dla nich przyjemnoscia - zupelnie inaczej szkoli sie owczaka niemieckiego niz szwajcara. Bo jesli szwajcar stwierdzi ze szkolenie go nudzi to nie zmusisz go do wykonania komendy, uprze sie i tyle. Jednak chce podkreslic ze sa to psy bardzo chetnie uczace sie!

Jezeli chodzi o ruch, szwajcary to psy bardzo masywne, moj maly wazy obcenie 42 kg i to nie koniec. Z tego powodu nie zaleca sie by intensywnie biegaly w okresie wzrostu, tzn minimum do ukonczenia roku, gdyz moze to negatywnie wplynac na budowe koscca. Szwajcar w poczatkowych miesiacach powinien chodzic na spacery 2razy po 20min dziennie, szczeniak nie powinien biegac na godzine przed i po posilku. Nie sa to jednak psy leniwe i kanapowe! Problem w tym ze sa to pieski bardzo aktywne i rola ich wlasciciela jest dopilnowac by sie za bardzo nie forsowaly. Moj maluch ma kolezanke rhodesian ridgeback (sa to psy bardzo szybkie i bardzo zwinne), gdy razem biegaja od razu widac roznice - z powodu masy ciala Amarowi ciezko jest wyrobic sie na zakretach, ktore tak uwielbia rodezjanka. Duzo kosztuje go by za nia nadazyc - utrudnia mu to masa jego ciala. To tak jakby P.Pudzianowski staral sie dogonic Otylie Jedrzejczak ;-) no moze przesadzilam z tym porownaniem...Biorac szczeniaka DSPP musisz sie liczyc z tym, ze nie bedzie on mogl od razu uczestniczyc w twoich codziennych biegach. Jednak wierz mi, jego wierne oczy, poranne witanie i ladowanie sie na kolana wynagrodza Ci to w 200%. Jak twoj maluch troszke podrosnie bedzie coraz bardziej chetny do zabawy - moja Amar uwielbia grac w pilke nozna, uzywa do tego swoich lap i pyszczka, za kazdym razem probuje mnie okiwac. Jak na psa o takich gabarytach jest bardzo szybki.

Mam nadzieje, ze moje wywody nie zniechecily Cie do zakupu DSPP, bo jest to naprawde wspanialy towarzysz, z ktorym mozna nawiazac super wiez. Najlepiej bedzie jak przed zakupem szczeniaka udasz sie do jakiejs hodowli lub na wystawe (ja tak zrobilam). Porozmawiasz z wlascicielami, popatrzysz jak psy zachowuja sie w grupie, jaki maja temperament. Bedzie Ci latwiej ocenic czy jest to rasa dla ciebie czy nie. Nie wiem gdzie mieszkasz, ale dwie wystawy na ktorych na pewno spotkasz szwajcara to miedzynarodowa wystawa psow w Katowicach 28-30 marca lub wystawa psow w legionowie 5-6 kwietnia.

Gdybys miala jeszcze jakies pytania to bardzo chetnie na nie odpowiem :-)

Powodzenia w szukaniu swojego wymarzonego malucha!

Pozdrawiam
A&A
Avatar użytkownika
agaciaaa
 
Posty: 55
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-06-28, 08:59

Postprzez Guard » 2008-03-18, 18:59

Witaj
Duży Szwajcar uczy się wolniej od np. labradora, ale są czynności, które wykonuje lepiej. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od naszego pupila. Kupując szwajcara, raczej powinniśmy zapomnieć o bardzo intensywnym ruchu, a już na 100% w okresie wzrostu, później też nie zalecałabym zbyt szaleńczych biegów. Znacznie lepszy jest zrównoważony ruch, szybki energiczny spacer od biegu bez względu na wiek. Rozpoczynając naukę z DSPP w wieku szczenięcym mamy większe szanse na szybkie pojmowanie naszych poleceń. Osobiście jestem zakochana w tej rasie i póki mi zdrowie na to pozwoli, to szwajcary będą mi towarzyszyły zawsze, oczywiście w parze z labradorem.
Ostatnio edytowano 2008-04-04, 17:43 przez Guard, łącznie edytowano 1 raz
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Postprzez akkna » 2008-03-18, 19:40

Witam,
Dziekuje bardzo za odpowiedz:) rozwiała ona wszelkie moje wątpliwości. Wczoraj rozmawiałam z bardzo miłą Pania która jest właścicielem hodowli Czandoria. O rasie DSPP przeczytałam chyba wszystko co jest dostępne na stronach www. Bardzo podobaja mi sie te pieski a w szczegolnosci ich charakter. Potrzebuje psa zrownowazonego, lubiacego ruch ale nie skaczacego przez 24 godziny na dobe wokol mnie. Piesek bedzie mial swobodny wybieg na ogrod a do tego conajmniej raz dzienne bede mu dostarczac spora dawke ruchu. Rozumiem ze na poczatku piesek nie moze sie forsowac, ale po osiagnieciu odpowiedniego wieku bede go uczyc biegac ze mna:) mam nadzieje ze bedzie mi wiernie towarzyszyl takze na wyjazdach. Na poczatku chcialam kupic Border Collie ale charakter Szwajcara bardziej mi odpowiada. Gdy bede w pracy piesek bedzie pod opieka mojej mamy ktora woli pieski bardziej ulozone:), pozatym mama kocha swoj ogrod, swoje kwiaty, krzewy ktore wymagaja zrownowazonych czworonogów:)
Najchetniej juz teraz kupilabym Szwajcara ale czekaja mnie wyjazdy sluzbowe a bardzo chcialabym uczestniczyc w wychowaniu szczeniaczka. NIe chce tego zostawiac na glowie rodziny bo to bedzie przede wszystkim moj towarzysz. Mam nadzieje ze szczeniaczek zaprzyjazni sie z moim dotychczasowym pieskiem - Brutusem. To owczarek Collie - jest fantastycznym psiakiem. WIernym, wiecznie usmiechnietym i zawsze gotowym na zabawy i łachym na pochwaly i pieszczoty. Niestety jest to juz stary piesek - juz spacery nie moga byc takie dlugie, zabawy go mecza, aczkolwiek i tak na swoj wiek (12) jest w fantastycznej formie.
Przy najblizszej okazji odwiedze jakas hodowle lub wystawe by blizej poznac DSPP i chyba jeszcze bardziej zakochac sie w tej rasie:)

Bardzo dziekuje za odpowiedz:)

Pozdrawiam serdecznie:)
Avatar użytkownika
akkna
 
Posty: 61
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-03-17, 10:14
Lokalizacja: Kraków
psy: Basma - Czandoria

Postprzez akkna » 2008-03-18, 19:43

Takze myslalam o Labradorze - moj kuzyn ma. On pracuje z psami w policji. Bardzo fajny psiak, aczkolwiek na ulicy teraz tylko widoczne sa Labradory.....POzatym chcialabym aby piesek byl takze strózujacy a Labrador do takich psiakow sie nie zalicza......
Avatar użytkownika
akkna
 
Posty: 61
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-03-17, 10:14
Lokalizacja: Kraków
psy: Basma - Czandoria

Postprzez asia78 » 2008-04-04, 16:54

A co powiesz o Appenzellerach.
Być może one bardziej pasują do twojego trybu życia.
Avatar użytkownika
asia78
 
Posty: 1746
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-25, 00:37
Lokalizacja: Warszawa
psy: Appenzellerka Amanda

Postprzez akkna » 2008-04-19, 21:55

Na razie nie mysle o nowym piesku...:( moj Brutusek jest bardzo chory....musze podjac decyzje o jego uspieniu:( nie wiem jak to przezyje......
Avatar użytkownika
akkna
 
Posty: 61
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-03-17, 10:14
Lokalizacja: Kraków
psy: Basma - Czandoria

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości