Jaki jest DSPP? Pytania i odpowiedzi.

Wszystko na temat hodowli Dużych Szwajcarów, a także dyskusje na temat rasy.

Moderator: annasm

Re: Duży Szwajcar - pytania i odpowiedzi :-)

Postprzez Oli i Appek » 2009-07-28, 14:54

Czy DSPP moze razem z Owczarkiem Niemieckim dlugowlos pod jednym dachem mieskac?
Czy sa problemy?
Avatar użytkownika
Oli i Appek
 
Posty: 302
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-04-15, 15:00
Lokalizacja: Wieden
psy: Argon (Appek) vel Dream ŠŤASTNÁ BERJANKA

Re: Duży Szwajcar - pytania i odpowiedzi :-)

Postprzez Bożena od Pretora » 2009-07-28, 16:16

Mój Pretor nie lubi owczarków :-(
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Duży Szwajcar - pytania i odpowiedzi :-)

Postprzez magat » 2009-07-28, 16:48

;-) moja Franka też, dwa razy ugryziona przez owczarka, wiec nie przepada za nimi. ale nie ma takich dwóch samych psów.
Avatar użytkownika
magat
 
Posty: 698
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-23, 08:53

Re: Duży Szwajcar - pytania i odpowiedzi :-)

Postprzez qbav » 2009-07-28, 16:59

a moj Betel od malego wychowany z ON dlugowlosym i dogaduja sie wspaniale. W mojej galerii masz fotki ze wspolnych zabaw ;)
Avatar użytkownika
qbav
 
Posty: 1526
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-05, 12:54
psy: Kuba + Betel & Birma

Re: Duży Szwajcar - pytania i odpowiedzi :-)

Postprzez kerovynn » 2009-07-29, 10:06

Eśka na spacerach najbardziej lubiła się bawić z sunią OB :)
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: Duży Szwajcar - pytania i odpowiedzi :-)

Postprzez Oli i Appek » 2009-07-29, 11:55

Dzieki!
Najlepijej jest kupic 2 szczeniaki, 1DSPP oraz 1Owczarek niemiecki dlugowlos?
A zjakimi psami sie najlepjej dogadula DSPP? (Czytalam ze DSPP nielubia innych ras! Ale wszystko
moze sie chyba zmienicz, tak?)
Jezeli psy sa juz od malego przyswyczajane do siebie to chyba wtedy jest ok?
Argon zostal juz 2x przez owczarka niemieckiego-collie zaatakowany i mial strarzne szramy :-(
A jego najlepsze "przyjaiele" to 2 owczarki niemieckie dlugowlos!
Avatar użytkownika
Oli i Appek
 
Posty: 302
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-04-15, 15:00
Lokalizacja: Wieden
psy: Argon (Appek) vel Dream ŠŤASTNÁ BERJANKA

Re: Duży Szwajcar - pytania i odpowiedzi :-)

Postprzez brams » 2009-07-29, 14:37

Nasze szwajcary wychowują się z czernyszem, wyżłem i azjatką i doskonale się ze sobą bawią i porozumiewają (również zdjęcia w naszej galerii). Uwielbiają także zabawy z labradorami, owczarkami niemieckimi, kaukazami, innymi azjatami, berneńczykami, biglami...nie zauważyłam żeby miały jakieś szczególne antypatie. :mrgreen: Najważniejsza jest po prostu socjalizacja z innymi psiakami :mrgreen:
Obrazek
Avatar użytkownika
brams
 
Posty: 481
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-03, 23:55
Lokalizacja: Krzeszyce /lubuskie/
psy: 4 szwajcary, czarny terier, wyżeł, azjatka
Hodowla: Lubuski Opiekun

Re: Duży Szwajcar - pytania i odpowiedzi :-)

Postprzez Oli i Appek » 2009-07-29, 17:54

No to dziekuje!
Czyli jest obojetnie jaka rasa, puki od malego sa socjolizowane to kazda rasa moze
z kazdym pod jednym dachem mieskac!
Fajna fotka! :-P
Avatar użytkownika
Oli i Appek
 
Posty: 302
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-04-15, 15:00
Lokalizacja: Wieden
psy: Argon (Appek) vel Dream ŠŤASTNÁ BERJANKA

Re: Duży Szwajcar - pytania i odpowiedzi :-)

Postprzez MagdaMR » 2009-07-30, 10:17

Wychowanie dwóch szczeniaków, szczególnie jednej płci, jednocześnie to najgorsze rozwiazanie z możliwych. :-/
Poczytaj sobie wątek "Dwa psy na wojennej ścieżce": viewtopic.php?f=17&t=3508&start=0
Nigdy, bez względu na rase, nie przewidzisz, czy psy jako dorosle będa się akceptowały. Wspólne dorastanie nie pomaga, a nawet przeciwnie - w wieku dojrzewania wywołuje rywalizację. Poza tym do należytego wychowania dwóch szczeniąt potrzeba dwa razy tyle czasu, zaangażowania i cierpliwości - to zdanie wyłącznie dla bardzo doświadczonego przewodnika. Psie fora pełne są rozpaczliwych wątków, kończących sie stałą separacją lub oddaniem jednego z psów. :-(
Avatar użytkownika
MagdaMR
 
Posty: 420
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 16:26
Lokalizacja: Izabelin k. Warszawy
psy: hovawarty Alfred[*] i Era, OB Belga, mix Gawrosz

Re: Duży Szwajcar - pytania i odpowiedzi :-)

Postprzez MagdaMR » 2009-07-30, 10:49

brams napisał(a):Nasze szwajcary wychowują się z czernyszem, wyżłem i azjatką i doskonale się ze sobą bawią i porozumiewają (również zdjęcia w naszej galerii). Uwielbiają także zabawy z labradorami, owczarkami niemieckimi, kaukazami, innymi azjatami, berneńczykami, biglami...nie zauważyłam żeby miały jakieś szczególne antypatie. :mrgreen: Najważniejsza jest po prostu socjalizacja z innymi psiakami :mrgreen:

Paradoksalnie w takim dużym stadzie socjalizacja jest znacznie łatwiejsza - trudno przecież rywalizować ze wszystkimi - znacznie łatwiej miec jednego wroga. ;-) W dużym stadzie psy rządzą się sprawdzonymi, czytelnymi zasadami wilczej watahy i dlatego - jak i u wilków - rzadko dochodzi do konfliktów.
Avatar użytkownika
MagdaMR
 
Posty: 420
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 16:26
Lokalizacja: Izabelin k. Warszawy
psy: hovawarty Alfred[*] i Era, OB Belga, mix Gawrosz

Re: Duży Szwajcar - pytania i odpowiedzi :-)

Postprzez brams » 2009-07-30, 12:11

Faktycznie, syndrom stada czasami ujawnia się, zwłaszcza gdy na podwórku pojawi się niezaproszony pies sąsiada :mrgreen:
Ale socjalizacja jest ważna dla każdego psiaka - oto zdjęcia Mili szwajcarki i jej kolegów z zajęć

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
brams
 
Posty: 481
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-03, 23:55
Lokalizacja: Krzeszyce /lubuskie/
psy: 4 szwajcary, czarny terier, wyżeł, azjatka
Hodowla: Lubuski Opiekun

Re: Duży Szwajcar - pytania i odpowiedzi :-)

Postprzez justyna79 » 2009-07-31, 21:11

Ja mam dwa pieski tej samej płci .Dwie suczki .Jedna suczka kundelek a druga to Diorka :mrgreen: .nasza starsza suczka ma 10 lat a diora pół roku .Dogadują sie wspaniale piją wode z jednej miski .Karmę maja osobno ale to przez to że diora je do szczeniaków ,a pusia do seniorów a tak po za tym to czasami zabawy od Diory, Pusie męczą i wtedy pokazuje jej kto w domu rządzi ale tylko wtedy (pusia ma 35cm w kłebie i 13 kilo a diorka ma 58 cm i 23 kilo :roll: )
Avatar użytkownika
justyna79
 
Posty: 115
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-13, 19:30

Re: Duży Szwajcar - pytania i odpowiedzi :-)

Postprzez MagdaMR » 2009-08-01, 09:22

justyna79 napisał(a):(pusia ma 35cm w kłebie i 13 kilo a diorka ma 58 cm i 23 kilo :roll: )

I to wlasnie tajemnica sukcesu! ;-)
Jasne, że czesto nawet psy jednej płci żyją w zgodzie, a nawet przyjaźni - tyle, że gwarancji na to nie ma. :-?
A jeśli się nie zgadzają, to posiadanie psów naprawdę przestaje być przyjemnością, a staje się utrapieniem - i dla nich i dla właścicieli... :-( Dlatego takie decyzje trzeba podejmować bardzo rozważnie. Różnica wieku, płci i wielkości minimalizuje ryzyko. Podobieństwa prowokują rywalizację.
Avatar użytkownika
MagdaMR
 
Posty: 420
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 16:26
Lokalizacja: Izabelin k. Warszawy
psy: hovawarty Alfred[*] i Era, OB Belga, mix Gawrosz

Re: Duży Szwajcar - pytania i odpowiedzi :-)

Postprzez gawron » 2009-08-26, 18:08

Czy Duże też żyją tak koszmarnie krótko jak berneńczyki? Też trapią je tak bardzo nowotwory i choroby metaboliczne?
gawron
 
Posty: 126
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-07-16, 18:26

Re: Duży Szwajcar - pytania i odpowiedzi :-)

Postprzez magat » 2009-08-26, 18:28

Chyba nie skłamiem, jeśli powiem, że 10 lat to dla Swajcara bardzo słuszny wiek i niewiele z nich przekracza tę granicę.
Ostatnio edytowano 2009-08-26, 21:37 przez magat, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
magat
 
Posty: 698
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-23, 08:53

Re: Duży Szwajcar - pytania i odpowiedzi :-)

Postprzez Guard » 2009-08-26, 20:39

magat napisał(a):Chyba nie skłamie jeśli powiem, że 10 lat to dla Swajcara bardzo słuszny wiek i niewiele z nich przekracza te granicę.

Na forum amerykańskim czytałam kilka lat temu o szwajcarze żyjącym w USA, który dożył 13 lat i kilka miesięcy. Było to wielkie wydarzenie.
Zastanawiałam się w powiązaniu właśnie z długością życia barneńczyków i szwajcarów, czy słuszne jest krycie suk aż do ósmego roku życia? Czy to nie jest zbyt zaawansowany wiek dla tych ras na ciążę i macieżyństwo. Może należy im zapewnić spokojne lata i wygodną emeryturę, a nie męczyć szczeniakami do tego samego wieku, co rasy żyjące 13-15 lat.????
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Duży Szwajcar - pytania i odpowiedzi :-)

Postprzez magat » 2009-08-26, 21:38

Guard napisał(a):
magat napisał(a):Chyba nie skłamiem jeśli powiem, że 10 lat to dla Swajcara bardzo słuszny wiek i niewiele z nich przekracza te granicę.

Na forum amerykańskim czytałam kilka lat temu o szwajcarze żyjącym w USA, który dożył 13 lat i kilka miesięcy. Było to wielkie wydarzenie.
Zastanawiałam się w powiązaniu właśnie z długością życia barneńczyków i szwajcarów, czy słuszne jest krycie suk aż do ósmego roku życia? Czy to nie jest zbyt zaawansowany wiek dla tych ras na ciążę i macieżyństwo. Może należy im zapewnić spokojne lata i wygodną emeryturę, a nie męczyć szczeniakami do tego samego wieku, co rasy żyjące 13-15 lat.????
Avatar użytkownika
magat
 
Posty: 698
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-23, 08:53

Re: Duży Szwajcar - pytania i odpowiedzi :-)

Postprzez justyna79 » 2009-09-09, 10:44

mam duży problem z diorka .Myslałam że z tego wyrośnie .Znacie historie Diorki to już o tym pisała nie będę.Problem jaki mamy jest związany z tym ,że Diorka panicznie sie boi facetów.Mysleliśmy z mężem że to jej przejdzie .że ktoś ja skrzywdził i tak reaguje ,ale z nami jest pół roku i nic w tej kwestii sie nie zmienia.No może tak nie całkiem nic zmienia sie waga diory teraz za nią latam jak TAK DALEJ pójdzie to za kilka miesiecy już sobie wogóle nie dam rady. :cry: JUŻ TYLE RAZY NAM TO FORUM POMOGŁO MAM NADZIEJĘ ŻE TYM RAZEM TEŻ SIE UDA JUŻ NIE WIEM CO MAM ROBIĆ :-( :-( :-( :-(
Avatar użytkownika
justyna79
 
Posty: 115
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-13, 19:30

Re: Duży Szwajcar - pytania i odpowiedzi :-)

Postprzez Agnieszka » 2009-09-09, 10:51

Codzienne spacery w zaludnione miejsca , częsty kontakt z róznymi obcymi ludzmi , równiez mężczyznami . Popros na ulicy , czy w parku obcych mężczyzn i daj im smakołyk i poproś aby ukucli i dali Diorce .Niech to robią delikatnie mówiąc przy tym np. dobry pies , kochany piesek itd .Systematycznośc powinna dac pozytywne efekty.Ale trzeba na to czasu , niestety......
Avatar użytkownika
Agnieszka
 
Posty: 1151
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 22:54
Lokalizacja: Granówko
psy: www.czandoria.pl

Re: Duży Szwajcar - pytania i odpowiedzi :-)

Postprzez asia78 » 2009-09-09, 11:06

Agnieszka dobrze radzi, ale przydałoby się też szkolenie, żebyś nie musiała za nią latać.
To pies powinien chodzić tam gdzie Ty a nie odwrotnie. Szkolenie uczy właściciela jak radzić sobie w różnych sytuacjach, ale też nawiązywać współpracę z psem.
Jak Amanda mnie ciągnie, to ja zmieniam kierunek marszu na przeciwny, po kilku krokach znowu zawracam i kolejna szansa dla niej aby dojść tam gdzie chce, bez ciągnięcia. Dopóki idzie i nie ciągnie to idziemy tam gdzie chce. A jak nie, to w tył zwrot. Szybko łapie co jej się bardziej opłaca.
Avatar użytkownika
asia78
 
Posty: 1746
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-25, 00:37
Lokalizacja: Warszawa
psy: Appenzellerka Amanda

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości