szwajcar i ON

Wszystko na temat hodowli Dużych Szwajcarów, a także dyskusje na temat rasy.

Moderator: annasm

szwajcar i ON

Postprzez pam3 » 2008-10-15, 12:04

Witam forumowiczów! M.am 11 letnia sukę ON. Myślimy o drugim psie jako że poprawiły nam sie warunki mieszkaniowe a własciwei domowe. czy wzięcie suki DSPP to dobry pomysł? Jak zachowują się te psiaki jako szczenięta? Tzn. wiem, że rozrabiaja, jak to dzieci ale jednak poszczególne rasy różnia się w tym "rozrabianiu" ;-) czy podrastająca szwajcarka nie zatruje zycia mojej leciwej juz wtedy ON-ce? Może nie warto narazac starszego psa na takie "atrakcje" i dac mu w spokoju przezyć te jeszcze kilka (mam nadzieję) lat? Cały czas się nad tym zastanawiam... Może ktoś podzieli się ze mna swoim doswiadczeniem? zawsze chciałam mieć więcej niż jednego psa, ale dopiero teraz mam na to warunki. Wykonuję tzw. wolny zawód, dużo pracuję w domu, nasza rodzina jest 4 osobowa ( dzieci 3 i 8 lat). Obecny pies jest moim drugim psem, nieskromnie powiem, że dobrze ułożonym i zrównoważonym, ale nie uległym w stosunku do innych. Sama nie zaczepia, dośc długo jest cierpliwa ale sprowokowana potrafi się odgryźc (mówię o innych psach oczywiście, nie ludziach). Oczywiście z wiekiem jest coraz spokojniejsza i dlatego zastanawiam się czy stosunki między nia a inna suka dużej rasy mogłyby się ułożyć poprawnia? Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.
pam3
 
Posty: 4
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-10-15, 11:09
psy: obecnie suka ON

Re: szwajcar i ON

Postprzez qbav » 2008-10-15, 12:40

Ja posiadam dspp i ON, co prawda dwa psy a nie dwie suki i o mniejszej roznicy wieku, ale zawsze cos ;)
Jak kupowalem dspp, ON mial ok 2-3 lat, przez pierwsze kilka dni całkowicie zdominował szczeniaka, obszczekujac go, podgryzajac i podszczypujac, co mlody szwajcar cierpliwie znosil. Po 2 tygodniach zaczely sie juz wspolne zabawy w ogrodzie i ON troche odpuscil mlodemu. Teraz szwajcar ma 1 rok, ON 4 lata, psy podzieliy miedzy siebie strefy wplywu, Jeden broni zaciecie swojego terenu, drugi swojego, choc nadal chetnie bawia sie razem w ogrodzie. Jesli chodzi o charakter, to 4 letni ON zachowuje sie bardziej szczeniacko i bardziej skoro do zabawy niz roczny szwajcar, ktory emanuje spokojem i czesto trzeba go zmuszac zeby sie ruszyl i pobiegl za pilka.
Szwajcary to raczej psy spokojne, wiec raczej potencjalna sunia dspp nie powinna mocno dac sie we znaki leciwej ONce, pozostaje tylko kwestia jak obie przypadna sobie do gustu...
Avatar użytkownika
qbav
 
Posty: 1526
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-05, 12:54
psy: Kuba + Betel & Birma

Re: szwajcar i ON

Postprzez pam3 » 2008-10-15, 12:46

dzięki za podzielenie się swoim doświadczeniem. Chciałam dodać jeszcze, że obie suki mieszkałyby w domu, no chyba żeby któraś raz na jakis czas chciała spędzić noc w ogrodzie z własnego wyboru. Ale żadne kojce nie wchodza w grę, dlatego tak długo zastanawiam się czy możliwe jest zycie w zgodzie pod jednym dachem. Jeżeli szwajcary to rzeczywiście takie spokojne psiaki a moja suka jest jak na swój wiek dośc zywotna - to chyba jest nadzieja, ze się dogadają?
pam3
 
Posty: 4
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-10-15, 11:09
psy: obecnie suka ON

Re: szwajcar i ON

Postprzez qbav » 2008-10-15, 12:52

Jeśli chodzi o naszego szwajcara, to kilka razy spaly u nas w domu obce psy i nigdy nie bylo zadnej awantury. Wszystkich gosci przyjmuje merdaniem ogona ;)
Avatar użytkownika
qbav
 
Posty: 1526
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-05, 12:54
psy: Kuba + Betel & Birma

Re: szwajcar i ON

Postprzez magat » 2008-10-15, 16:36

Szwajcar napewno wyróznia sie cierpliwością i trudo wyprowadzić go z równowagi, ale charaktery też mogą mieć bardzo różne od spolegliwych do dominujacych jak np.nasza Szwajcarka. Na poczatku maluch napewno bedzie bardzo rozbrykany i zaczepny.Obrazek
Avatar użytkownika
magat
 
Posty: 698
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-23, 08:53

Re: szwajcar i ON

Postprzez Argo » 2008-10-15, 17:30

Do nas Szwajcar przyszedł jako pies ze świadomego wyboru (naszego) po kilku poprzenich przypadkach gdy psy wiebierały nas. Obie nasze suczki były blisko tęczowego mostu (jedna z powodu wieku druga nowotworu), ale młody Argo ozywił je (niestety nie na długo...) i sporo się od nich uczył. Jestem za niepozostawianiem w domu pustki.
Ponieważ mieliśmy obawy czy przygarnięte przed laty psice nie będą poczuwać się do obrony gniazda, pierwsze dni wspólne odbyły sie na bardziej "neutralnej ziemi" - na działce (więcej w galerii http://szwajcar.eu/galeria/displayimage.php?album=5&pos=0 z nielicznych umieszczonych już zdjęć są te z pierwszych kontaktów ). Jeśli wychowanie starszego psa nie jest pełne poważnych błędów widzę same zalety dołączenia do rodziny młodszego.
Avatar użytkownika
Argo
 
Posty: 293
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-08-28, 01:18
psy: Agnarr, wcześniej Argos Koneser

Re: szwajcar i ON

Postprzez pam3 » 2008-10-15, 20:01

Argo! Baaardzo dziękuję Ci za wypowiedź :-) Wiele osób mi mówi, ze szczeniak potrafi rozruszać starszego psa ale drugie tyle osób twierdzi, że szczenię w domu to udręka dla seniora. Po Twojej wypowiedzi zaczęłam na to patrzeć od tej jaśniejszej strony :-)
pam3
 
Posty: 4
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-10-15, 11:09
psy: obecnie suka ON

Re: szwajcar i ON

Postprzez Tess » 2008-10-15, 20:49

My mamy Czopera - 7 lat i Milę - roczek. Czoper nie był typowym seniorem kiedy Mila do nas przyszła, ale był już leniwy, nieskory do zabawy - ot - poważny pies. Milka sprawia, że w Czopera wstępuje nowe życie. Bawi się jak szczeniak, rozrabia - po prostu odmłodniał. Ale wiem, że nie ma reguły. Starszy pies, musi być zdrowy i w dobrej kondycji. Wtedy szczeniak go ożywi, ale jeśli senior choruje, jest wyraźnie już stary - młody pies spowoduje, że starszy " wycofa się" i może odejść prędzej...Jeżeli wasza sunia nie jest jeszcze " typową starszą panią" szczeniak na pewno jej dobrze zrobi.
Tess
 
Posty: 3112
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-09, 12:15
Lokalizacja: Dłużyna/Elblag
psy: Niuniuś i Mila ( Maisa Szumiaca Knieja )

Re: szwajcar i ON

Postprzez Hekate » 2008-10-15, 22:16

pam pamiętaj że wprowadzasz do domu szczeniaka, wprawdzie będzie brykał ale jeżeli za bardzo będzie się narzucał twojej ON-ce to ona się odgryzie i go sobie ustawi, bo z malcem da sobie rade.
Rozwiązanie wprowadzenia szczeniaka przy starszym psiaku wydaje mi się dobre, seniorke troche odmłodzi a i malec sporo się od niej nauczy, pamiętajcie tylko o jednym aby w szale ślicznego szkraba ONka nie poczuła się mniej ważna, kiedyś miałam taką sytuację, najpierw była para ONków, jakiś czas po śmierci samca postanowiliśmy kupić nowego, Azja była już wtedy staruszką, teraz do końca życia będe miała wyrzuty że nie poświęcałam jej takiej uwagi na jaką zasłużyła, tylko przez krótki okres była tą jedyną psiną w domu, najpierw faworytem był Bas, a później jego rolę przejął jego następca :roll:
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56


Powrót do Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości