"Niemożliwie burzliwa dyskusja" Długowłosy DSPP

Wszystko na temat hodowli Dużych Szwajcarów, a także dyskusje na temat rasy.

Moderator: annasm

Re: Niemożliwie burzliwa dyskusja

Postprzez AT » 2009-02-14, 01:01

to jest po prostu pies, który w przyszłości nie może być użyty do hodowli czyli nie powinien być rozmnażany. Jeśli hodowca zobowiązał Cię do zarejestrowania psiaka i podpisałaś taką umowę to ja bym psa zarejestrowała - co prawda za brak rejestracji nie grożą Ci jakieś ,,sankcje" ale umowa to umowa ;-)
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Re: Niemożliwie burzliwa dyskusja

Postprzez Ola » 2009-02-14, 01:05

czemu służy Polska księga rodowodowa? Kiedy szczenię jest wpisywane do PKR?
Avatar użytkownika
Ola
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-19, 19:02
psy: Andre Niebieski

Re: Niemożliwie burzliwa dyskusja

Postprzez Szam » 2009-02-14, 10:39

Kiedy pochodzi z rasy odnawianej np. nasze podhalany i goncze, duze szwajcary sie nie zaliczaja do tego. Czy ten zapis jest z nowego regulaminu czy aktualnego na czas kupienia Andre, bo to roznica
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Niemożliwie burzliwa dyskusja

Postprzez Dżiani » 2009-02-15, 22:49

Kasia Ty piszesz o Księdze Wstępnej ( KW ) a pytanie było o Polską Ksiegę Rodowodową ( PKR )
Ola:
KAŻDE szczenię z 'prawego' łoża ( czyli szczenię po rodzcach dopuszczonych do hodowli ) ma prawo do wpisania go do PKR na podstawie metryki, którą wystawia odział ZK na podstawie Protokołu Odbioru Miotu.
Nawet jeżeli hodowca zastrzegł w metryce: "szczenię niehodowlane" , albo Komisja przy odbiorze miotu znalazła jakieś wady dyskfalifikujące ( np. kink tail czy wady zgryzu ) i wpisała to do protokołu a potem ten wpis znalazł się w rodowodzie ( czego się nie robi ) to i tak każdy taki szczeniak ma prawo do rodowodu czyli wpisu do PKR.
Każdy szczeniak, choćby to był długowłosy DSPP, czy BPP z niebieskim okiem ma prawo do rodowodu i go dostanie bo pochodzi z 'prawego łoża'
Pytanie czy taki szczeniak zostanie hodowlany, czyli dopuszczony do hodowli to inna bajka i tutaj nic nie znaczą wpisy hodowcy, że hodowlany czy nie, bo PRAWO DO OCENY CZY PIES/SUKA NADAJE SIĘ DO PROKREACJI MA TYLKO I WYĄCZNIE SĘDZIA KYNOLOGICZNY OCENIAJĄC GO NA WYSTAWIE.
Działa to także w drugą stronę: szczeniak "wystawowy" i bardzo dobrze rokujący może okazać się niehodowlany bo np po wymianie zębów będzie miał niedopuszczalny zgryz itd.

Tak więc JEDYNYM kryterium jest ocena sędziów na wystawie. Nikt oprócz nich ( hodowca, czy nawet kierownik sekcji w ZK) nie moze oceniać Twojego psa, owszem moze dać Ci wskazówki ale ostateczna ocena należy do sędziego - po to są wystawy.
Avatar użytkownika
Dżiani
 
Posty: 905
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:23
Lokalizacja: Mysłowice
psy: h. ARESIBO FCI

Re: Niemożliwie burzliwa dyskusja

Postprzez Guard » 2009-02-16, 12:18

W teorii tak jest, że właśnie sędzia na wystawie powinien selekcionować i sumiennie oceniać nasze pupile. To jednak daleko odbiega od ideału. Osobiście byłam z naszą Rotą na wystawie w Gorzowie (chyba to był 2005 rok) i jak to często bywa w grupie II, byliśmy oceniania po wielu innych rasach. Weszliśmy na ring i pan sędzi się pyta swojego asystenta ........" a co to jest ??? co to za rasa??....... Nie wiem co mnie powstrzymało, że zostałam na tym ringu i poddałam się bardzo wątpliwej ocenie. Opis Roty był by odpowiedni zarówno dla kozy jak i psa wszelakiej maści i rasy.
Jeżeli od sędziów ma zależeć przyszłość naszych pupili i dobro rasy, to bójcie się późniejsi właściciele.
Myślę, że w większości powinno się to opierać na UCZCIWOŚCI i WIEDZY hodowców, a także na bardziej WYBREDNYCH I WYMAGAJĄCYCH nabywcach.
Nie ma działającego klubu ras szwajcarskich, nie ma kontroli hodowlanej, nie ma wielu wymogów jakie powinny być (badania). Pozostaje tylko własny rozsądek i sumienie.
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Niemożliwie burzliwa dyskusja

Postprzez Zuzanda » 2009-02-16, 13:28

Guard napisał(a):.
Nie ma działającego klubu ras szwajcarskich, nie ma kontroli hodowlanej, nie ma wielu wymogów jakie powinny być (badania). Pozostaje tylko własny rozsądek i sumienie.

I tu jest pies pogrzebany .Brak prawdziwej selekcji jaka by była na przegladach hodowlanych powoduje to ,że prawie wszystko co jest "z prawego łóżą" jest rozmnażane .
Wystawy owszem ale to jest jednak konkurs piękności (wygladu, ruchu, prezencji) a nie przydatności do hodowli .
Takie jest moje zdanie. Za granica nazywaja to sport kynologiczny dla chetnych fajne i kosztowne hobby, które jest wyborem a nie przymusem.
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet

Re: Niemożliwie burzliwa dyskusja

Postprzez marcinek » 2009-02-17, 23:26

Moim zdaniem Andre to bardzo ładny pies. Ocena bardzo dobra na pierwszej jego wystawie o tym świadczy. Nic nie stoi na przeszkodzie , żeby pani Ola zaliczyła jeszcze kilka wystaw. Może pies z czasem będzie dostawał oceny doskonałe i będzie mógł być dopuszczony do hodowli. Mogła by powstać nawet linia hodowlana w oparciu na tym psie.
marcinek
 
Posty: 206
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-08, 12:01

Re: Niemożliwie burzliwa dyskusja

Postprzez inbloom » 2009-02-17, 23:33

tzn ze jak moj pies z przodozgryzem dostal ocene bardzo dobra na wystawie to powinnam z nim nadal jezdzic bo a noz uda mu sie zrobic papiery uprawniajace go do krycia :?: bo moze te 3 razy dostanie ocene doskonala jak mu sedzia dobrze zebow nie obejrzy? nie wydaje mi sie...
i nie mowcie mi, ze to jest roznica wlos a zgryz. bo jesli jest roznica to wracam z Bosmkiem na ringi, w koncu oprocz normalnego zgryzu niczego mu nie brakuje.
tyle ze wg mnie zdrowy rozsadek przede wszystkim...
Avatar użytkownika
inbloom
 
Posty: 3210
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-11, 21:59
psy: Bosman(*) Chaber (*) Felu

Re: Niemożliwie burzliwa dyskusja

Postprzez MartaD » 2009-02-17, 23:51

marcinek napisał(a): Mogła by powstać nawet linia hodowlana w oparciu na tym psie.

:roll:
Avatar użytkownika
MartaD
Administrator
 
Posty: 2889
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:13
Lokalizacja: okolice Szczecina
psy: Lusionki
Hodowla: Lusion

Re: Niemożliwie burzliwa dyskusja

Postprzez AT » 2009-02-17, 23:54

Marta ja mam nadzieję, że Marcinek tak trochę chyba ironizuje (wnoszę zwłaszcza po zdaniu o budowaniu linii hodowlanej opierającej się na psie z wadą) ;-) choć z drugiej strony już chyba nic mnie w ,,świecie hodowlanym" zdziwić nie może... ;-)
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Re: Niemożliwie burzliwa dyskusja

Postprzez inbloom » 2009-02-17, 23:58

to Asiu jestes szczesliwsza o te widoczna porcje ironii bo ja jej nie zauwazylam ;-)
aczkolwiek na Bosmku chetnie stworze nowa linie hodowlana, inie przodozgryzow :roll:
Avatar użytkownika
inbloom
 
Posty: 3210
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-11, 21:59
psy: Bosman(*) Chaber (*) Felu

Re: Niemożliwie burzliwa dyskusja

Postprzez MartaD » 2009-02-18, 00:01

No mam nadzieję, że nie zrozumiałam żartu :-P
Avatar użytkownika
MartaD
Administrator
 
Posty: 2889
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:13
Lokalizacja: okolice Szczecina
psy: Lusionki
Hodowla: Lusion

Re: Niemożliwie burzliwa dyskusja

Postprzez AT » 2009-02-18, 00:01

może ja już po prostu ostatnio mam dość absurdów i mój organizm więcej nie chce przyjąć ;-)
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Re: Niemożliwie burzliwa dyskusja

Postprzez Szer-Ti » 2009-02-18, 00:39

Guard napisał(a):W teorii tak jest, że właśnie sędzia na wystawie powinien selekcionować i sumiennie oceniać nasze pupile. To jednak daleko odbiega od ideału. Osobiście byłam z naszą Rotą na wystawie w Gorzowie (chyba to był 2005 rok) i jak to często bywa w grupie II, byliśmy oceniania po wielu innych rasach. Weszliśmy na ring i pan sędzi się pyta swojego asystenta ........" a co to jest ??? co to za rasa??....... Nie wiem co mnie powstrzymało, że zostałam na tym ringu i poddałam się bardzo wątpliwej ocenie. Opis Roty był by odpowiedni zarówno dla kozy jak i psa wszelakiej maści i rasy.


Niestety, takie sytuacje zdarzają się :evil:
Nie chcę nikogo urazić, ale długa sierść u dużych szwajcarów jest wg obowiązującego wzorca wadą dyskwalifikującą...
Avatar użytkownika
Szer-Ti
 
Posty: 170
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-04, 20:42
Lokalizacja: Warszawa
psy: Asti & Brave (DSPP), Gloria (mix)
Hodowla: Koneser

Re: Niemożliwie burzliwa dyskusja

Postprzez Ola » 2009-02-18, 01:13

Z Regulaminu i Statutu
Zaleca się hodowcy przekazywanie szczeniąt nabywcom bezpośrednio z hodowli oraz informowanie
ich o ewentualnych wadach szczeniąt.

Celem hodowli jest doskonalenie poszczególnych ras psów pod względem cech fizycznych, psychicznych
i użytkowych z uwzględnieniem podstaw naukowych.

Celem Związku jest oparta na podstawach naukowych organizacja hodowli i szkolenia psów rasowych dla
osiągnięcia jak najwyższego poziomu zarówno pod względem eksterierowym jak i użytkowym.

Sądziłam,że kupując psa z zarejestrowanej hodowli, za bardzo wysoką cenę, mam zagwarantowane, że będę miała psa, o takim wyglądzie i takich cechach, jakie są dla tej rasy. Absorbuję Państwa uwagę i czas, bo naprawdę czuję się oszukana i mówiąc potocznie, nabita w butelkę. I bardzo boli, gdy uświadamiamy sobie, jak jesteśmy głupi.Mój Andre przypomina DSPP, ale dopiero po wygoleniu-trymowaniu i dużej przychylności sędziego. Wcześniej pisałam, że córka niefortunnie wytrymowała mi Andre całego, bez ogona, bez uzgodnienia tego ze mną. Dlatego otrzymał ocene bardzo dobrą. Prywatnie, od znajomego, który był w domu jednego z hodowców, dowiedziałam się, że ten hodowca, uważa, że awanturuję się, robię zamęt, bo chodzi mi o pieniądze. Drodzy Państwo, wszyscy hodowcy czerpią przychody ze sprzedaży szczeniąt. Mogą również rozdawać je za symboliczną złotówkę, ale nie słyszałam jeszcze o tym. Tak! w moim przypadku może też chodzić o pieniądze. Nikt na tym forum nie rozwinął tego wątku, a ja pytałam, jaka powinna być uczciwa cena za szczenię z wadą dyskwalifikującą? Piszecie Państwo, że nie można psa traktowac jak towaru, jak telewizora czy pralki? Ależ każde szczenię sprzedawane za pieniądze czy inne korzyści materialne, jest towarem. Psa nie można traktować jak rzeczy, jest stworzeniem czującym, wymagającym naszej troski i miłości. Wyjaśnię coś Państwu. Kupiłam Andre nie dla korzyści materialnych. Bardzo chciałam mieć DSPP. Po kilku artykułach na temat tej rasy, byłam gotowa zapłacić chyba każdą cenę. Mój Andre przypomina DSPP, jak się tak dobrze przyjrzeć, to nawet przypomina swojego ojca-ANDIEGO. Grono hodowców tej rasy jest bardzo małe, wszyscy Państwo dobrze się znacie. Wielu korzysta z usług Pani Agnieszki Baranowskiej, która wystawia psy na wystawach. Dlatego nie spodziewam się niestety obiektywnych zdań. Może tylko od nielicznych Państwa, którzy są spoza grona DSPP. Bardzo dziekuję za ostatnie wyjaśnienia, co to jest rodowód. Teraz bardzo żałuję, że nie byłam bardziej wybredna i wymagająca. Pośpiech nie był tu wskazany, a rodowód niczego tak naprawdę mi nie gwarantował. Teraz czekam, aby odrosła piękna grzywa, jaką ma Andre, piękny puszysty obon, śliczne wręcelki na uszach itd. Proszę się nie obawiać, że jak jest niewzorcowy, to jest niekochany. Śmiem nawet domniemywać, że może mieć lepiej u mnie, niż w niejednej hodowli. Spytacie Państwo dlaczego? Bo pracuję w domu, Andre jest cały czas ze mną, ma swój wybieg, ogródek, który może przekopywać, doskonałe karmy, (mam sklep zoologiczny, współpracuję z hurtowniami), mam dużą rodzinę-troje dzieci, kota, ryby, chodzimy do lasu itd, itd. Wszyscy moi klienci uwielbiają go, lub udają, że go lubią, aby mi się przypodobać. Bo każdy widzi ile serca wkładam w jego chowanie. Tylko, że mogłam mieć takiego pieska za dużo mniejsze pieniądze.
Avatar użytkownika
Ola
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-19, 19:02
psy: Andre Niebieski

Re: Niemożliwie burzliwa dyskusja

Postprzez Ola » 2009-02-18, 01:22

tak mogłoby być-to jest 100% DSPP
Obrazek
Avatar użytkownika
Ola
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-19, 19:02
psy: Andre Niebieski

Re: Niemożliwie burzliwa dyskusja

Postprzez Ola » 2009-02-18, 01:24

Obrazek
Avatar użytkownika
Ola
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-19, 19:02
psy: Andre Niebieski

Re: Niemożliwie burzliwa dyskusja

Postprzez frappe » 2009-02-18, 01:37

Rozumiem Panią. Chciała mieć Pani psa, który odpowiada pewnym cechom wizualnym, typowym charakterem dla tej rasy, zapłaciła Pani za niego odpowiednią ilość pieniędzy jak za dspp z rodowodem. Teraz pojawia mi się w główce pytanie - tak walczymy z pseudohodowcami, którzy mydlą nam oczy, że to będzie przykładowo bpp a urośnie nam wielkości beagle, z krótką sierścią... no coś nie halo, dlatego przekonywujemy ludzi co to jest rodowód, że to gwarancja jaki pies nam wyrośnie, z jakim charakterem itd. Oczywiście zgadzam się ze stwierdzeniem, że od każdej reguły są wyjątki. Po to są takie pojęcia jak wzorzec, pies niewystawowy itd.
Wg mnie hodowczyni powinna uznać Andree jako psa niewystawowego, zlecić taki wpis w metryce/rodowodzie i jakoś zrekompensować Pani Oli ten błąd, tak błąd bo wydaje mi się, że wśród hodowców też jest etyka hodowlana, dbanie o dobro szczeniąt wychodzących z ich hodowli oraz ich nowych właścicieli. Tak mi się wydaje patrząc z boku i obiektywnie na tą całą sprawę.
Ostatnio edytowano 2009-02-18, 01:42 przez frappe, łącznie edytowano 1 raz
frappe
 
Posty: 1528
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-01, 22:18
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Niemożliwie burzliwa dyskusja

Postprzez Ola » 2009-02-18, 01:39

a może jest jeszcze długowłosy DSPP? na jakimś psim forum przeczytałam kiedyś, że psy rasowe mogą by takie same, a wielorasowe są niepotarzalne. to jest pociecha, czy ANDRE jest jedyny w swoim rodzaju?
Avatar użytkownika
Ola
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-19, 19:02
psy: Andre Niebieski

Re: Niemożliwie burzliwa dyskusja

Postprzez frappe » 2009-02-18, 01:43

A ma Pani zdjęcie krótkowłosego Andree ? po trymowaniu ?
frappe
 
Posty: 1528
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-01, 22:18
Lokalizacja: POZNAŃ

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości