Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Wszystko na temat hodowli Dużych Szwajcarów, a także dyskusje na temat rasy.

Moderator: annasm

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez marzena » 2009-04-23, 15:43

Wzorzec jest jeden - DSPP musi być trójkolorowy (czarny podpalany z białymi znaczeniami). Pieski o innym wybarwieniu, albo o długiej sierści są niehodowlane (i niewystawowe), choć jeśli chodzi o ich charakter i zdrowie, nie ma to znaczenia.
marzena
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez Szam » 2009-04-23, 15:53

Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez BASTARD » 2009-04-23, 16:07

Wzorzec jest jeden - DSPP musi być trójkolorowy (czarny podpalany z białymi znaczeniami)

zapomniałas dodać że muszą być psem :->
choć jeśli chodzi o ich charakter i zdrowie, nie ma to znaczenia

a mozesz wyjasnic dlaczego niema to znaczenia?

Dzięki Szam, przetłumacze sobie i znajomej tłumaczki francuskiego
na jakichś amerykańskich stronach znalazłam rozbieżnosci m.in co do dopuszczalnego koloru podszerstka, ale jakoś teraz nie moge tego odszukać
Avatar użytkownika
BASTARD
 
Posty: 601
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-09, 13:44
Lokalizacja: Mikołów
psy: DSPP Baster

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez Szam » 2009-04-23, 16:39

jest wersja ang i niem na gorze po prawej wybiera sie jezyk
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez BASTARD » 2009-04-23, 16:46

no tak nie zauważyłam
raz jeszcze dzięki
moje wątpliwości rozwiane, chociaż nie na moją korzyśc
Avatar użytkownika
BASTARD
 
Posty: 601
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-09, 13:44
Lokalizacja: Mikołów
psy: DSPP Baster

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez Ania Gd » 2009-04-23, 17:05

HAGRID napisał(a):Hodowca jest w porządku, nikomu nie wmawia że "szaraczki" są wystawowe


Skoro hodowca pisze że się "wybarwią" to tym samym sugeruje, że będą takie jak pozostałe szczonki, a więc z założenia wystawowe, bo żaden hodowca psów rasowych nie zakłada, że będą się u niego rodzić szczenięta niewystawowe.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez marzena » 2009-04-23, 17:25

Wzorzec jest jeden - DSPP musi być trójkolorowy (czarny podpalany z białymi znaczeniami)

zapomniałas dodać że muszą być psem

:mrgreen: W skrócie DSPP pierwsze P oznacza "pies" ;-)
choć jeśli chodzi o ich charakter i zdrowie, nie ma to znaczenia

a mozesz wyjasnic dlaczego niema to znaczenia?

to tłumaczenie (pobieżne) tekstu wklejonego wcześniej przez HAGRID
Altough they are unusual and rare colours, the dogs have the same characteristics and they are not more prone to health concerns as any other Swissy

co oznacza dokładnie to, co w treści - ten rodzaj ubarwienia, choć dyskwalifikuje psy z dalszej hodowli, nie ma wpływu na ich zdrowie i charakter - to są wciąż szwajcary z krwi i kości ;-)
marzena
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez HAGRID » 2009-04-24, 10:07

nie wiem czy to powinno być w tym wątku, ale chciałabym zapytać
czy wspólny przodek - może być przyczyną takiej wady ?
ojciec matki i dziadek ojca - to ten sam pies :idea:
Avatar użytkownika
HAGRID
 
Posty: 97
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-21, 13:20
psy: DSPP

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez qbav » 2009-04-24, 10:43

moze choc nie musi, za genami nie dojdziesz .... bylismy juz swiadkami narodzin dlugowlosego szwajcara mimo iz wspolnych przodkow chyba nie mial ... a propos ojca, to Leonidasa ma w swoich rodowodach niemal 80-90% szwajcarow w Polsce ;)
Avatar użytkownika
qbav
 
Posty: 1526
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-05, 12:54
psy: Kuba + Betel & Birma

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez HAGRID » 2009-04-24, 11:33

czy ktoś wie ile DSPP jest w Polsce :?:
wygląda, że niewiele
Avatar użytkownika
HAGRID
 
Posty: 97
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-21, 13:20
psy: DSPP

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez Guard » 2009-04-24, 12:00

HAGRID napisał(a):Hodowca jest w porządku, nikomu nie wmawia że "szaraczki" są wystawowe

Sunia, która jest na ich stronie (prawndopodobnie mamusia szczeniaków) też nie jest super wystawowa, ze względu na przerwaną biel (krawat).
Nasz jeden szczeniak urodził się z centymetrową przewą, która w miare wzrostu powiększała się, aż do wieku dorosłego i osiagnęła wielkość znacznie mniejszą niż u tej suni. Na wystawie w Bydgoszczy sędzia zrócił uwagę na brak tej bieli jako wadę.
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez Guard » 2009-04-24, 12:34

qbav napisał(a): a propos ojca, to Leonidasa ma w swoich rodowodach niemal 80-90% szwajcarow w Polsce ;)

no moze 75%, a 24% potomków ma w rodowodzie Bohuna i taki dobór hodowlany stosowany przez hodowców uważam za naganny. Kiedyś już o tym pisałam, ale pozostało to bez echa. "Trudne" tematy są niechętnie podejmowane przez forumowiczów.
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez Guard » 2009-04-24, 12:40

HAGRID napisał(a):czy ktoś wie ile DSPP jest w Polsce :?:
wygląda, że niewiele

Nie wiem ile jest DSPP w całej Polsce, wiem ile urodziło się w oddziale w Poznaniu na przestrzeni 1 roku: w mojej hodowli 5 sztuk, a w pozostałych w sumie ponad 50!!!! Tak wynika z numerów tatuażu. Całkiem niezła sumka. W ty, samym czasie w Austrii urodziło się kilkakrotnie mniej, przy znacznie większej tradycji hodowli tej rasy i ilości hodowli. Pytanie ile szczonków urodziło się w pozostałych naszych oddziałach????
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez Guard » 2009-04-24, 13:04

HAGRID napisał(a):ojciec matki i dziadek ojca - to ten sam pies :idea:

Jak dla mnie to zbyt bliskie pokrewieństwo. Nie wybrałabym na ojca szczeniąt psa, który ma w swoim rodowodzie przed czwartym pokoleniem tego samego przodka co suka. W tym przypadku potomek pokrywa się w drugim i trzecim pokoleniu! Dla mnie conajmniej zastanawiające!
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez Monika.R.H. » 2009-04-24, 14:57

Witam
Jestem hodowca DSPP i zwracam sie do Pani Kingi, czytam to forum i czytam i zauwazylam pewna rzecz-niestety. Mianowicie ma Pani bardzo brzydka ceche tzn. obgaduje Pani innych hodowcow-konkurentow!!!-a to ze jakas sunia ma nie takie wybarwienia-wiec nie jest super wystawowa, a to ze bohun duzo kryje i ze to jest naganne..Jezdze na wiele wystaw i tylko na jednej z nich Pania spotkalam..Kryje Pani Winter, ktora ma osiagniecia wystawowe-tylko "suka hodowlana", kryje Pani dwa razy tym samym psem, czemu Pani majac podobno szerokie kontakty w Austrii pokryla Winter tym samym psem po raz drugi? Czy moze Pani powiedziec ze Pani szczenieta z pierwszego miotu byly na tyle wybitne zeby warto bylo to skojarzenie powtarzac?? Czy zrobila Pani Winter wszystkie badania-HD, ED,OCD, oczy??-na stronie nic na ten temat nie ma? Czy widziala Pani te suczke-ktora-jak Pani twierdzi-nie jest super wystawowa?? Na podstawie wybarwienia nie mozna powiedziec ze DSPP jest lub nie super wystawowy! Na wystawach jest oceniana przede wszystkim budowa psa, jego ruch, proporcje, charakter typowy dla rasy, a dopiero pozniej w nastepnej kolejnosci plamka pozadan lub nie! To wiem, bo jezdze na wiele wystaw!Pozwala sobie Pani na krytyke skojarzen, i ocenia Pani psa na podstawie za duzej lub za malej ilosci bieli, podczas gdy powtarza Pani skojarzenie, ktore jeszcze nie bylo oceniane na wystawach. Jest Pani sedzia kynologicznym zeby wyrazac swoje opinie?? Na ilu wystawach Pani byla, zeby tak ostro i niepochlebnie sie wypowiadac??

Jestem zarejestrowana na tym forum pod innym nikiem, ale nie chce sie ujawniac i nie jestem niczyja znajoma i nikt mnie nie poprosil o to abym stanela w czyjejs obronie lub nie. Sa psy i suki, ktore prywatnie mi sie podobaja lub nie, ale nie wypowiadam sie publicznie, bo to moja ocena, a fachowcem nie jestem! A Pani jest fachowcem??? A moze jest Pani genetykiem??

Mdli mnie to podlizywanie sie komus, albo naprzemian wieszanie na kims "psow"- jesli zdarzy sie jakas "czarna owca" w miocie!
Myslalam ze wszyscy tutaj jestesmy milosnikami psow, a tymczasem jest to towarzystwo wzajemnej adoracji, pseudoznawcow, przykro mi ze Polacy zamiast sie wspierac to ciesza sie z niepowodzen innych!!!
Niektore inbreedy daja dobre rezultaty!
Wypisuje sie z Waszego forum i napewno Administrator usunie moj post, albo wyrzuci mnie z forum--bo tak sie dzieje gdy ktos zbyt krytycznie ocenia innych forumowiczow!
p.s. Gratuluje osiagniec wystawowych Winter-"suka hodowlana", szkoda ze nie ocenial jej nikt w Austrii
Monika.R.H.
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez HAGRID » 2009-04-24, 15:17

a ja chciałam zapyać Guard
jak klasyfikowana była suczka Salma z twojej hodowli, taka z brązowym pyszczkiem
http://www.sennenhunde.pl/polski/szczenieta.html
wystawowa czy nie ?

a zanim zdecydowałam się na szczeniaka widziałam jego matkę (tę z przerwanym krawatem) - i jak dla mnie to piękna i super ułożona sunia
Avatar użytkownika
HAGRID
 
Posty: 97
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-21, 13:20
psy: DSPP

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez Guard » 2009-04-24, 15:18

Monika.R.H. napisał(a):Witam
Jestem hodowca DSPP

...z anonimami nie rozmawiam - z ujawnionymi uczestnikami forum bardzo chętnie.
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez Guard » 2009-04-24, 15:24

HAGRID napisał(a):a ja chciałam zapyać Guard
jak klasyfikowana była suczka Salma z twojej hodowli, taka z brązowym pyszczkiem
http://www.sennenhunde.pl/polski/szczenieta.html
wystawowa czy nie ?

Oczywista sprawa, że nie jest to suka wystawowa i nigdy nią nie będzie, o czym byli poinformowani właściciele, którym zależało na dużym szwajcarze ( z charakteru) a nie na wzorcu hodowlanym. Nie mają i nie mieli ambicji wystawowych.
Byłam przekonana, że ta wąska strzałka zaniknie Salmie z wiekiem, bo z natury robią się węższe, ale do dzisiaj została.
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez Guard » 2009-04-24, 15:33

HAGRID napisał(a):a zanim zdecydowałam się na szczeniaka widziałam jego matkę (tę z przerwanym krawatem) - i jak dla mnie to piękna i super ułożona sunia

proszę czytać uważnie:
napisałam, że suka nie jest "super wystawowa", bo nie jest. Nie kwestionuję jej charakteru , czy też innych walorów. Oglądając ją, przypomniałam sobie, jak właścicel naszego szczeniaka opowiadał nam o wystawie, na której był oceniany przez sędziego (chyba z Danii) i dostał uwagę dotyczącą przerwanego krawata i to opisałam. Po tej ocenie zrezygnowali z dalszych wystaw i cieszą się swoim niewystawowym psem.
I to na tyle w tej kwestii.
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez Szam » 2009-04-24, 15:45

qbav napisał(a):moze choc nie musi, za genami nie dojdziesz .... bylismy juz swiadkami narodzin dlugowlosego szwajcara mimo iz wspolnych przodkow chyba nie mial ... a propos ojca, to Leonidasa ma w swoich rodowodach niemal 80-90% szwajcarow w Polsce ;)


Akurat tu tez byl inbreed:
http://www.andi-gsmd.pl/muzarod.html
http://www.andi-gsmd.pl/muzarod.html

Matki psa i suki to siostry.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości