Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Wszystko na temat hodowli Dużych Szwajcarów, a także dyskusje na temat rasy.

Moderator: annasm

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez C.A. » 2009-04-25, 09:52

HAGRID napisał(a):CA napisał: Wiadomo też, że ilość raczej rzadko mknie w parze z jakością

czy miałeś na myśli liczny miot ? czy szczeniak z licznego miotu może być potencjalnie słabszy ?

nie chcę wywołać kolejnej burzy - po prostu nie wiem ...


Liczne mioty,to raczej sukces niż porażka. Sunia dobrze prowadzona i odkarmiona, nie powinna mieć problemów z wykarmieniem i odchowaniem licznego miotu. Zresztą dobrzy hodowcy jej pomagają ,przystawiając szczenięta tylko po kilka sztuk jednocześnie i/lub dokarmiając maluchy. To ciężka i czasochłonna praca ale daje dużo radości i satysfakcji.

Miałam tu raczej na myśli 'producentów szczeniąt", czyli tzw. pseudohodowle, gdzie pojawiają się nieprzemyślane lub przypadkowe krycia, psy karmione są byle czym, a szczenięta pozostawione same sobie, często w klatkach, bez właściwego socjalizowania. Bywa, że w takich hodowlach można nabyć szczenięta z rodowodem lub bez po tych samych rodzicach, czyli suka dopuszczana jest dwa razy do roku i część jej potomstwa nie otrzymuje metryczki.O tych zjawiskach już wiele zostało napisane na tym i innych forach.
Pomimo, że rasa jest mało popularna w Polsce, to zdarzały się ogłoszenia w internecie sprzedaży dużych szwajcarów bez rodowodu (że o berneńczykach nie wspomnę).
Ostatnio edytowano 2009-04-25, 10:18 przez C.A., łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
C.A.
 
Posty: 167
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-12, 09:02
Lokalizacja: Olsztyn/Gutkowo
psy: Koka, Janeczka, Ginger, Amon(dspp)
Hodowla: Caveat Actor

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez C.A. » 2009-04-25, 10:12

Guard napisał(a):
qbav napisał(a): a propos ojca, to Leonidasa ma w swoich rodowodach niemal 80-90% szwajcarow w Polsce ;)

no moze 75%, a 24% potomków ma w rodowodzie Bohuna i taki dobór hodowlany stosowany przez hodowców uważam za naganny. Kiedyś już o tym pisałam, ale pozostało to bez echa. "Trudne" tematy są niechętnie podejmowane przez forumowiczów.


Nie dziwi mnie ten fakt, gdyż Leonidas jest jednym z pierwszych psów sprowadzonych do Polski, gdzie rasy praktycznie nie było. Jest trochę jak Adam, którego wszyscy mamy w rodowdzie ;-) . Bohun to także jego potomek, który na dodatek sprawdził się doskonale w roli reproduktora, przekazując dobre geny.

Brak dobrych reproduktorów dostępnych dla naszych suczek, to jest kolejny powód dla zaostrzenia rygorów dotyczących doboru dspp do hodowli w Polsce. Ważną przyczyną ograniczenia puli genetycznej szwajcarów w Polsce, jest nieufność Klubu Rasy naszych zachodnich sąsiadów, do naszych swawolnych działań hodowlanych. Nie mamy rejestru w którym uwidocznone byłyby choroby i wady przenoszone w określonych genach. Niemcy po prostu boją się dopuszczać swoje psy w ciemno. I trochę się im nie dziwię, u nas panuje wolna amerykanka. Każdy może dopuścić swoją sukę do psa, który jest najbliżej lub ma trochę tytułów, a zgłębienie tematu odbywa się na własnych lub cudzych, upublicznianych na tym forum błędach, niestety :-|
Po prostu: brakuje dobrego, solidnego Klubu Rasy! Lub zaostrzenia przepisów i prowadzenia rejestru przez Klub Molosów ,który już istnieje.

Tak przy okazji przypomnę link do petycji http://www.hodowlapsowrasowych.olsztyn.pl/petycja3.pdf, którą można sobie wydrukować, podpisać, zeskanować i przesłać mailem na adres argo@szwajcar.eu
Lub bezpośrednio pocztą tradycyjną na adres Zarządu Głównego ZKWP.
Avatar użytkownika
C.A.
 
Posty: 167
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-12, 09:02
Lokalizacja: Olsztyn/Gutkowo
psy: Koka, Janeczka, Ginger, Amon(dspp)
Hodowla: Caveat Actor

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez Gosia » 2009-04-25, 11:02

Mamy Brega od prawie trzech tygodni!
Jestem dumna, że jest z hodowli Refugium, a tata Argos z hodowli Koneser!
Leonidasa widziałam i pomimo 9 lat jest wspaniały i wygląda jak młody pies!
Mam nadzieję, że Brego będzie tak wspaniały jak Argos i tak jak on zrównoważony, bo teraz do zrównoważenia mu teraz daleko :lol: Rozrabia jak pijany zając i mam po prostu czwarte, najmłodsze dziecko!
Osobowość ma silną i zadatki na dominanta więc musimy mu pokazywać co jakiś czas kto tu rządzi :mrgreen:
Zastanawia mnie, że jak się bawi z innymi psami chce je zdominować! Nie daj boże jak pies jest trochę mniejszy - powala go na ziemię i nie daje mu wstać! Taki mały glutek! Muszę iść chyba szybko na szkolenie!
A tak to jest cudowny, wspaniały, wzbudza zachwyt i cieszę się, że jest to nadal taka rzadka rasa! Kochamy go już bardzo!
Gosia
 
Posty: 76
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-09, 18:15
Lokalizacja: Warszawa
psy: dspp Brego

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez magat » 2009-04-28, 17:09

Brak dobrych reproduktorów dostępnych dla naszych suczek, to jest kolejny powód dla zaostrzenia rygorów dotyczących doboru dspp do hodowli w Polsce. Ważną przyczyną ograniczenia puli genetycznej szwajcarów w Polsce, jest nieufność Klubu Rasy naszych zachodnich sąsiadów, do naszych swawolnych działań hodowlanych. Nie mamy rejestru w którym uwidocznone byłyby choroby i wady przenoszone w określonych genach. Niemcy po prostu boją się dopuszczać swoje psy w ciemno

Trzeba przyznac ,że problemy z reproduktorami to nie tylko polska specjalność. Równiez Niemcy maja problem z ograniczona pulą genetyczna. Przy ograniczonej liczbie kryc przez jednego psa -okazuje sie , ze pozstaje naprawde niewielki wybór jeśli chcemy aby reproduktor miał HD-A. ED -0, OCD- free i wystarczajaco niski poziom epi , a przy tym "pasował" do naszej suki. Psy zagraniczne wystawiane w Niemczech były wpisywane do "bazy" z danymi " uśrednionymi" , a wię nie wystarczajacymi do spełnienia warunków suki hodowlanej lub psa reproduktora , obecnie własciciele chcacy znaleźć sie w takiej bazie beda musieli przesłać do klubu wyniki wszystkich obowiazujacych u nich badań. Import amerykański też nie zawsze idealny-Berni w Swiss Starze HD-"B" dawne A2 czyli w porządku , ale nie idealnie. Jesli w czymś sie pomyliłam to prosze korektę.
Co do Leonidasa i "Refugium Polonica" - nia mam suki z tej hodowli , a otrzymłam dużą pomoc i odpowiedzi na wiele pytań, mam wrażenie ,ze p. Basia zna rodowody wiekszości psów w Polsce i nie tylko , a także niedoskonałości i przypadłości róznych reproduktorów i hodowli zagranicznych, a jej decyzje dotyczace skojarzeń z pewnościa nie są przypadkowe.
Avatar użytkownika
magat
 
Posty: 698
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-23, 08:53

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez qbav » 2009-05-11, 13:24

No to Betel dzis po rentgenach dochodzi wlasnie do siebie
wynik HD-A ED-0 OCD-free
Avatar użytkownika
qbav
 
Posty: 1526
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-05, 12:54
psy: Kuba + Betel & Birma

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez magat » 2009-05-11, 13:31

.... :lol: :lol: gratulacje i oby tak dalej, jeszcze gdybyscie sie starali o uprawnienie reprodukora na koncu badanie oczu-
http://www.garncarz.com.pl/
Avatar użytkownika
magat
 
Posty: 698
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-23, 08:53

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez qbav » 2009-05-11, 13:57

badanie oczu u dr Garncarza mamy w czwartek ;)
i komplet papierkow na reproduktora tez gotowy, pozostanie nam tylko wizyta w zwiazku
Avatar użytkownika
qbav
 
Posty: 1526
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-05, 12:54
psy: Kuba + Betel & Birma

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez C.A. » 2009-05-11, 14:19

Gratulacje! Przepraszam, bo nie chce mi się nurkować w postach, z jakiej hodowli jest Betel?
Avatar użytkownika
C.A.
 
Posty: 167
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-12, 09:02
Lokalizacja: Olsztyn/Gutkowo
psy: Koka, Janeczka, Ginger, Amon(dspp)
Hodowla: Caveat Actor

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez BASTARD » 2009-05-11, 14:20

o kurcze to super!! gratuluje!!
Avatar użytkownika
BASTARD
 
Posty: 601
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-09, 13:44
Lokalizacja: Mikołów
psy: DSPP Baster

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez Boo » 2009-08-31, 20:39

mam pytanie w temacie. Pisaliście już o dysplazjach stawów łokciowych i biodrowych. Ale czy to już wszystko czym mogą być obciążone szwajcary.
Napiszcie proszę z jakim chorobami można się jeszcze u tej rasy spotkać. Czy występują choroby takie jak cukrzyca padaczka, jakieś choroby serca?
Drążę temat chorób ponieważ mieliśmy suczkę chora na padaczkę i teraz przed wzięciem dużego szwajcara chce wiedzieć co nas może czekać.
Avatar użytkownika
Boo
 
Posty: 5
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-08-02, 10:40

Re: Choroby genetyczne dużych szwajcarów

Postprzez magat » 2009-09-01, 07:07

..owszem padaczka to równiez przypadłośc wystepujaca u "Dużych". Nigdy nie da sie całkowicie wykluczyć , jednak prowadzona jest statystyka i w przypadku niemieckiej bazy kazdy pies ma w bazie określone współczynnik "epi", który jest korygowany w zalezności od wystapienia padaczki w szeroko rozumianej rodzinie. Przecietny to 25-30% więc ważne jest takie dobieranie rodziców aby ten wspólczynnik zmniejszac.
Wygląda to mniej wiecej tak:
Vater : ..............................
Mutter : ..................................... - Zuchtwerte : HD - TYP BEW VER OCD 096 000 107 114 107 094 Genotypwahrscheinlichkeit : EPI(AA:0,7950 Aa:0,1944 aa :0,0106 P:0,1078)
Züchter : 0Besitzer : Titel : Prüfungen : Diagnosen : Sonstiges :
Dogbase 18.06.2009 Stand vom : 16.06.2009
Avatar użytkownika
magat
 
Posty: 698
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-23, 08:53

Poprzednia strona

Powrót do Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości