Czy spp ma instynkt obronny?

Wszystko na temat hodowli Dużych Szwajcarów, a także dyskusje na temat rasy.

Moderator: annasm

Czy spp ma instynkt obronny?

Postprzez Pytanie » 2014-11-02, 02:32

1. Zanim odpowiesz, przeczytaj proszę CAŁOŚĆ!

2. Wiem, że dość podobny temat już był, ale jak to zwykle w takich drażliwych tematach na psich forach autorka od razu została zjechana i potraktowana zgryźliwymi komentarzami typu "kup sobie alarm", "wynajmij ochronę" etc. To nie jest odpowiedź na moje pytanie, dlatego ośmielam się założyć nowy, który może nie zostanie w ten sposób potraktowany, lecz znajdą się bardziej rzetelne wypowiedzi, poza tym moje założenia są trochę inne, niż autorki poprzedniego tematu, który znalazłam (jej bardziej chodziło o stróżowanie, a mnie o instynkt obrony "swojego" człowieka)...

3. Doskonale sobie zdaję sprawę z tego, że pies to nie niezawodna maszyna i nie zamierzam budować swojego poczucia bezpieczeństwa wyłącznie na psie, który wszak jest tylko żywą istotą, której nie można być w 100% pewnym. I nie zamierzam wystawiać psa na niebezpieczeństwo, gdyż to będzie mój przyjaciel i bałabym, że coś mu się stanie. Unikam niebezpiecznych miejsc, osób i sytuacji, mam też gaz pieprzowy na naprawdę ekstremalne przypadki, gdyby nie daj Boże mi się przytrafiła konieczność samoobrony bez możliwości ucieczki. Orientuję się też w zagadnieniach prawnych związanych z samoobroną, w tym- użycia psa w takich przypadkach.

4. Dlaczego zatem interesuje mnie ta kwestia: otóż dlatego, że po prostu cenię sobie lojalność, CHARAKTER psa obronnego. Który nie jest psem każdego. Miałam przecudownego rottweilera i charakter tej rasy urzekł mnie- to był pies zrównoważony, spokojny, pewny siebie, ale także wierny i czujny w sytuacjach jego "psim zdaniem" podejrzanych. Niestety, rok temu ten cudowny i charakterny pies zmarł, a ja teraz zastanawiam się nad zakupem nowego psa. Najprostszym wyjściem byłby kolejny rottweiler, jednak ja bym chciała "spróbować" teraz trochę innej rasy. A czytałam, że DSPP to kuzyn rottka i że ma te instynkty zachowane.

Ale również czytałam różne opinie, że berneńczyk jest świetnym psem stróżująco-obronnym, a dobrze wiem, że w ostatnich dziesięcioleciach hodowli tak bardzo złagodzono charakter berneńczyka, że chyba ze świecą byłoby wśród nich szukać realnego stróża... (bez obrazy dla berneńczyków, które na pewno są świetnymi psami rodzinnymi) i tu moje pytanie, czy hodowla DSPP też poszła w tym kierunku, czy jednak istynkt stróżująco- obronny (z naciskiem na to drugie :P ) został w tej rasie bardziej zachowany? Czy może jednak zostać przy rottku?

Ja po prostu nie potrzebuję psa rodzinnego, chcę tylko charakternego psa przypominającego z psychiki dobrego rottka dlatego, że po prostu wolę ten typ charakteru, a nie dlatego, że chcę psa używać do obrony i bezmyślnie narażać na niebezpieczeństwa. I dlatego moje pytanie, czy to, co piszą w różnych opisach rasy zgadza się z praktyką hodowlaną i aktualnym stanem rasy, czy nie?
Pytanie
 
Posty: 1
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-11-02, 01:57

Re: Czy spp ma instynkt obronny?

Postprzez marieanne » 2014-11-02, 08:38

Mialas rottka. Odpowiada Ci ten charakter. Chcesz psa podobnego do rottka.
Po co wiec szukasz w innych rasach? ("Spróbować innej rasy" to zły argument- to nie inny rodzaj czekolady, tu trzeba być przekonanym i pewnym na 100%)
Splycajac- to tak jakbym lubiac zielony, dobrze się czując w zielonym i wcześniej mając zielona kuchnie przy remoncie palnela ja na roz- bo może w różu są jakieś cechy zielonego?

Juz pomijam, ze bytności na forum warto zacząć od przedstawienia się w odpowiednim dziale...
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Czy spp ma instynkt obronny?

Postprzez baksak » 2014-11-02, 09:26

Pytanie napisał(a):(...) Wiem, że dość podobny temat już był, ale jak to zwykle w takich drażliwych tematach na psich forach autorka od razu została zjechana i potraktowana zgryźliwymi komentarzami typu "kup sobie alarm", "wynajmij ochronę" etc. To nie jest odpowiedź na moje pytanie (...)

To paradoksalnie JEST odpowiedź na twoje pytanie. Gdyby pierwszorzędną cechą DSPP było to, że ma cechy psa obronnego reakcja pewno była by inna. DSPP to pies rodzinny, popęd obrony ma pewnie trochę wyższy niż breneńczyk, ale bez przesady <tak> Myślę, że - z całym szacunkiem - chyba nie nadajesz się na opiekuna "Dużego" ze względu na twoje oczekiwania.
Avatar użytkownika
baksak
 
Posty: 2750
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-03-28, 13:21
Lokalizacja: Warszawa
psy: Expert [*] i Gerda (Majowy Skarbiec)

Re: Czy spp ma instynkt obronny?

Postprzez Ella » 2014-11-02, 09:31

DSPP-to doskonały stróż,daje znać tubalnym głosem,że zbliża się ktoś obcy do posesji,której pilnuje.Jego potężna postura(o wiele bardziej potężna niż rottwailera) odstrasza intruza.Nie wiem,choć dużo napisałaś powyżej,o jaką obronę ci chodzi-czy chcesz,żeby twój pies zaatakował potencjalnie groźną dla ciebie osobę???rzucił się na nią???-moim zdaniem to raczej nie wchodzi w grę u typowego szwajcara.Mogą się zdarzyć ostrzegawcze powarkiwania -wydobyte z głębi potężnej klaty-odstraszają wystarczająco <tak>
Szwajcary mają wspaniały charakter,to zrównoważone , mądre ,odważne psy,potrafiące właściwie ocenić sytuację-pod warunkiem,że wybierzesz odpowiednią hodowlę,gdzie są odpowiednio socjalizowane.Doskonale odczytują nastroje i zamiary ludzi.Często pracują jako dogoterapeuci.Byle co nie wyprowadzi ich z równowagi.
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: Czy spp ma instynkt obronny?

Postprzez Poker » 2014-11-02, 09:52

chyba pisałyśmy razem z Ellą
Berneńczyk jest psem stróżójącym i obronnym również. Szczekaniem zawiadamia właściciela, że "obcy" pojawił się w pobliżu obejścia, sygnalizuje również pojawienie się czegoś co uważa za dziwne. Stróżuje bardzo dobrze i współpracuje z człowiekiem, to pan decyduje o wpuszczaniu gości i uczy jakie "dziwowiska" ludzkiego świata należy uznać za normę. Potrafi również obronić swoją rodzinę dostępnymi mu środkami. Jest duży, nastroszony jeszcze większy, będzie szczekał, warczał i odgradzał ciałem pana od niebezpieczeństwa, w ekstremalnych sytuacjach będzie doskakiwał i kąsał. I taka obrona aż nadto wystarcza wobec "normalnego ludzkiego napastnika" (czyli: podchmielonego lub pijanego, nadmiernie rozemocjonowanego dyskutanta, przypadkowego chuligana czy okazjonalnego wandala, większe grupy ludzi przed którymi możemy czuc obawę też mijają spokojnie ludzia z berneńczykiem - posumowując: człowiek taki nawet jak pobłądzi musi wykazywać ludzkie cechy żeby czuć obawę przed dużym psem broniącym swego))). Natomias na ludzkiego dewianta ze spaczoną psychiką: złodzieja, bandytę (no takiego mutanta ludzkiego co przede wszystkim nie lubi przedstawicieli swojego gatunku, któremu obce są wszelkie normy moralne) chyba najlepsza jest policja (załatwiajmy to wewnątrzgatunkowo ;> ) bo psy wszelakie marne mają szanse, co prawda niektóre wiekszą, niektóre mniejszą, ale szkoda wszystkich psów.
Zgadzam się z marieanne - po co w różu szukać cech zieleni <tak>
Poker
 
Posty: 2223
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 14:22
Lokalizacja: nad Świdrem
psy: Poker (*)Hugo(*)O MójTySmutku, Porto CzarująceOczy

Re: Czy spp ma instynkt obronny?

Postprzez Milla » 2014-11-02, 10:03

Rasa i predyspozycje, to jedno, drugie to konkretny osobnik.
Miałam przyjemność poznać całkiem sporo DSPP i tylko kilka z nich nie "trzymałoby latarki złodziejowi". ;-)
Zarówno DSPP jaki BPP to psy ras towarzyszących - mają w codziennym życiu być w stanie dotrzymać kroku właścicielom, zaakceptować pojawiające się sytuacje i tolerować nawet dziwne osobowości.

Z własnego podwórka - moje berny stróżują przy płocie, stróżują bo nauczył ich tego nasz ONek i pseudo BOSica, ale po wejściu gościa na teren jedno ucieknie w krzaki, a drugie próbuje zalizać na śmierć. Nie mniej pozory stwarzają. <faja>

Ale czytając Twój opis - chyba zostałabym przy rottku.
Avatar użytkownika
Milla
Moderator
 
Posty: 1383
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-24, 12:21
Lokalizacja: Podkowa Leśna
psy: Maja[*], Bonita oraz klan A&B&D

Re: Czy spp ma instynkt obronny?

Postprzez marieanne » 2014-11-02, 11:33

Ella napisał(a):Mogą się zdarzyć ostrzegawcze powarkiwania -wydobyte z głębi potężnej klaty-odstraszają wystarczająco <tak>

Wiesz, moje berny (włącznie z najmłodszą, prawie 8 mies) również wydają z siebie ostrzegawcze powarkiwania, gdy im jakaś sytuacja nie odpowiada. Tylko, że mając wcześniej CTRa domyślam się, że to nie o to Autorce tematu chodzi. Szwajcary a rasy z typowym instynktem obronnym (czyli rottek, którego miała ona, CTR którego miałam ja) to jest zupełnie inna para kaloszy jesli chodzi o mentalność psa. Nie sądzę, by w szwajcarze miała dużą szansę znaleźć to, co pasowało jej w rottku.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Czy spp ma instynkt obronny?

Postprzez Rucia » 2014-11-03, 13:11

Zgadzam się z opisami powyżej... ja mam dwa psy każde z innym temperamentem i predyspozycjami

suka - temperamentna, żywiołowa, zawsze gotowa do zabawy i pracy - owszem stróżuje ale i płot też potrafi zdemolować jak widzi za nim naszego kota który przecież powinien być z drugiej strony ;) jest pierwsza przy bramie i szczeka głośno ale tylko do momenty jak osobnik nie przejdzie przez furtkę, potem już tylko się cieszy ;)

pies - podlotek na razie, mało temperamenty i zabawowy, raczej duży przytulak za to nieufny do obcych i aż nadgorliwy w swej opiekuńczości..biegnie do bramy za suką i szczeka tubalnie ale tak jak w przypadku suki nie zrobi krzywdy tylko skacze jak lajkonik.. Sytuacja zmienia się gdy ja jestem obok a on "czuwa" nade mną wtedy rzeczywiście OBCA osoba nie może wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, tolerancja do 2 metrów...startuję błyskawiczne, warczy i kłapie zębami przy samej twarzy intruza i naprawdę jak ktoś nie wie z kim ma do czynienia to można dostać mini zawału..tak samo mało towarzyski jest w stosunku do psów których nie zna..metoda doskakująco-kłapiąca..ale czy on byłby w stanie ugryźć? nie mam pojęcia <bezrady2>

myślę że jeżeli chcesz się sprawdzić to poczytaj o Owczarku Szwajcarskim albo pozostań przy rottkach bo DSPP to chyba nie będzie odpowiedni wybór :)
Avatar użytkownika
Rucia
 
Posty: 390
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-13, 11:36
Lokalizacja: Gągławki/Olsztyn
psy: Shira, Aragon, Vivien, Julka, Charmie DSPP
Hodowla: Shiragon FCI

Re: Czy spp ma instynkt obronny?

Postprzez aggie » 2015-06-10, 22:35

Podpinam się pod stary wątek, bo pytanie w zasadzie trochę w temacie... ;>

Jak Wasze Szwajcary zachowują się na wieczornych spacerach? Czy też są podejrzliwe w stosunku do każdego "szelestu/obiektu", który usłyszą lub zaobserwują?

Nasz Maniek tak ma, zwłaszcza wieczorami (kiedy dookoła jest cicho i baaardzo spokojnie) i ciekawa jestem, czy to tylko on jest taki wyjątkowo "czujny", czy to właśnie część jego stróżującego charakteru?

I czy można psa jakoś na takie zjawiska znieczulić (bo skoro to część charakteru to pewnie nie ma co nad tym pracować ;) )?

Oczywiście w ciągu dnia nie jest to takie wyraźne, ale gdy wieczorem na pustej ulicy "nagle" ktoś lub coś się pojawi to wzbudza jego zainteresowanie, Maniek przyjmuje postawę "mam Cię na oku" (czasami też szczeknie, a co) i nie pójdziemy dopóki ten bodziec nie zniknie.

Normalne to czy to jakieś strachy u psa?
aggie
 
Posty: 117
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-07, 22:19
Lokalizacja: Chorzów
psy: Norman Żorska Prima FCI

Re: Czy spp ma instynkt obronny?

Postprzez 2kreski » 2015-06-10, 22:57

Coco czasami strozuje, chyba ze wypadnie jej akurat drzemka ;).

Generalnie jak jestesmy w domu wieczorami raczej podsypia ze swiadomoscia ze jest dobrze pilnowana;)

Sytuacja natomiast diametralnie zmienila sie gdy przez 3 dni bylam z nia na dzialce u znajomych.
Tam pies szczekal wiecej niz lacznie przez cale swoje zycie <wow>
Pilnowal, az ostatni niedobitek nie zniknal z posiaduwy przy ognisku. O 5 rano chciala juz wychodzic spowrotem na zewnatrz i obszekiwala kazdy szelest za plotem.

Pomijajac fak, ze znajomi pewnie juz nas z psem nie zaprosza ;), to po tym incydencie tez nie jestem wstanie powiedziec o co chodzi z tym instynktem...
Avatar użytkownika
2kreski
 
Posty: 696
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-01, 10:59
psy: DSPP Coco, DSPP Kvant

Re: Czy spp ma instynkt obronny?

Postprzez Shogun&Kama » 2015-06-10, 23:54

Maniek ma duuuużo wspólnego z Kamą, Shogun bez względu na porę dnia/nocy lubi się przebiec wzdłuż płotu jak mu ktoś/coś się nie spodoba, ale wyraźnie widać o co chodzi - samochód/rowerzyści/piesi za płotem, Kamie natomiast włącza się instynkt po ciemku (śmiejemy się, że dziewczyna boi się ciemności) wtedy lubi szczekać, ale na co to wie tylko ona, nawet Shogun często nie wie o co chodzi, tak samo na spacerach się jej zdarzy zareagować na oddalone poruszające się obiekty, na szczęście coraz rzadziej. Jak była młodsza to miała też zajawki z dziwnymi kształtami np posągami, pniami itp.
Shogun&Kama
 
Posty: 320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-10-23, 12:01
psy: Duży Szwajcarski Pies Pasterski


Powrót do Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości