KULEJĄCY SZWAJCAR

Wszystko na temat hodowli Dużych Szwajcarów, a także dyskusje na temat rasy.

Moderator: annasm

KULEJĄCY SZWAJCAR

Postprzez tomas » 2013-06-02, 12:27

Witam mam problem z Dinem od 3 dni Dino zaczął kuleć na przednią łapę początkowo troszkę utykał jednak dzisiaj coraz bardziej <załamka> co to może być ? jutro planuje pojechać do weta,sprawdzałem jego łapy i nic nie widać żadnego skaleczenia ,bo chyba sobie łapy nie złamał <cry>
Avatar użytkownika
tomas
 
Posty: 111
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-12-11, 15:00
psy: DINO I VITO

Re: KULEJĄCY SZWAJCAR

Postprzez Anna Rozalska » 2013-06-02, 13:24

W jakim wieku jest DIno, bo jeśli młodziak to może to być młodzieńcze zapalenie kości tzw. enostoza.
czasami mija sama a jeśli trwa dłużej to podaje się niesterydowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Enostoza wychodzi na rtg.Enostoza występuje u ras dużych i olbrzymich podczas za szybkiego wzrostu.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: KULEJĄCY SZWAJCAR

Postprzez tomas » 2013-06-02, 15:30

Dino ma 2,5 roku
Avatar użytkownika
tomas
 
Posty: 111
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-12-11, 15:00
psy: DINO I VITO

Re: KULEJĄCY SZWAJCAR

Postprzez Ziolo11 » 2013-06-02, 15:33

Przede wszystkim sprawdź czy nie ma nic między opuszkami a potem do weta. Poproś o leki przeciwzapalne, jednocześnie są to przeciwbólowe. Jeżeli po kuracji nie przejdzie to trzeba działać dalej. RTG i tomograf komputerowy. Oby skończyło się tylko po lekach przeciwzapalnych :okok:
Avatar użytkownika
Ziolo11
 
Posty: 413
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-24, 18:00
Lokalizacja: Lubin - Dolny Śląsk
psy: Neska + Dolly
Hodowla: Ziołowy Zakątek

Re: KULEJĄCY SZWAJCAR

Postprzez PaulinaIpsy » 2013-06-02, 17:34

ja bym RTG zrobiła , nie można dawać leków na zapas , wet powinien postawić diagnozę a nie ''strzelać''
Avatar użytkownika
PaulinaIpsy
 
Posty: 42
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-04-13, 15:40
Lokalizacja: DE
psy: Honda(kundelek)

Re: KULEJĄCY SZWAJCAR

Postprzez Ziolo11 » 2013-06-02, 21:52

PaulinaIpsy napisał(a):ja bym RTG zrobiła , nie można dawać leków na zapas , wet powinien postawić diagnozę a nie ''strzelać''

Można i tak się robi - jedna wet musi być świadomy co robi tzn wyklucza się różne opcje i działa metodycznie zaczynając od najbardziej oczywistych rozwiązań. Przeważnie powodem lekkiej kulawizny jest zranienie lub stan zapalny więc podaje się leki przciwzapalne/przeciwbólowe jeżeli ta kuracja nie pomoże dopiero idzie się w bardziej zaawansowaną diagnostykę (np. obrazową). Odnieść to można do ludzi, jak jesteś osłabiona i masz gorączkę oraz ból głowy to lekarz przepisze Ci jakiś paracetamol a jak to nie pomoże to następuję głębsza diagnoza. <okok> Nie ma co strzelać z armaty do muchy <okok> .
Avatar użytkownika
Ziolo11
 
Posty: 413
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-24, 18:00
Lokalizacja: Lubin - Dolny Śląsk
psy: Neska + Dolly
Hodowla: Ziołowy Zakątek

Re: KULEJĄCY SZWAJCAR

Postprzez Barbel » 2013-06-02, 23:11

Taaaa, i walnie sterydem profilaktycznie....
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: KULEJĄCY SZWAJCAR

Postprzez Ziolo11 » 2013-06-03, 00:17

Barbel z całym szacunkiem ale istnieje jeszcze coś takiego http://pl.wikipedia.org/wiki/Niesteroidowe_leki_przeciwzapalne Niemniej jednak jeżeli jest kulawizna to można założyć, że jakiś stan zapalny istnieje, kwestia jego przyczyny a to już inna inszość :-D . W/g mnie podanie leków przeciwzapalnych/przeciwbólowych to pierwsze co powinno się zrobić aby zahamować ewentualne rozszerzenie się tego stanu. Równolegle można rozpocząć głębszą diagnozę ale ja bym poczekał na działanie leków. Zaznaczam że jest to tylko moja opinia, nie jestem wetem mam tylko doświadczenie w tym temacie jako właściciel.
Avatar użytkownika
Ziolo11
 
Posty: 413
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-24, 18:00
Lokalizacja: Lubin - Dolny Śląsk
psy: Neska + Dolly
Hodowla: Ziołowy Zakątek

Re: KULEJĄCY SZWAJCAR

Postprzez PaulinaIpsy » 2013-06-03, 12:03

Jak ja idę do Ortopedy i mówię że coś mnie w kolanie /nodze boli to lekarz robi zdjęcie i nie podaje mi leków na oślep. Nie uważam że zrobienie RTG jest strzałem z armaty do muchy .Dla mnie to podstawa . Faszerowanie psa lekami nie rozwiązuje problemu , przy psię o tak dużej masie nie ryzykowałam bym .


pozdrawiam
Avatar użytkownika
PaulinaIpsy
 
Posty: 42
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-04-13, 15:40
Lokalizacja: DE
psy: Honda(kundelek)

Re: KULEJĄCY SZWAJCAR

Postprzez Ziolo11 » 2013-06-03, 12:24

Z tym wyjątkiem, że nie podają Ci środków nasennych lub uspokajających przy robieniu zdjęcia a psu już w większości przypadków trzeba... Wolę jednak środki przeciwzapalne niż usypianie psa do zdjęcia z którego przeważnie nic nie wynika i trzeba powtórzyć potem tomograf komputerowy lub rezonans.
Avatar użytkownika
Ziolo11
 
Posty: 413
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-24, 18:00
Lokalizacja: Lubin - Dolny Śląsk
psy: Neska + Dolly
Hodowla: Ziołowy Zakątek

Re: KULEJĄCY SZWAJCAR

Postprzez Barbel » 2013-06-03, 13:44

Ziolo11 napisał(a):Z tym wyjątkiem, że nie podają Ci środków nasennych lub uspokajających przy robieniu zdjęcia a psu już w większości przypadków trzeba... Wolę jednak środki przeciwzapalne niż usypianie psa do zdjęcia z którego przeważnie nic nie wynika i trzeba powtórzyć potem tomograf komputerowy lub rezonans.

Ciekawe, ciekawe.....
A potem u Novaka czarno w poczekalni.
A jak ktoś nie umie zrobic dobrze zdjęcia RTH (tzn ustawic psa) a potem odczytać, to niech się nie bierze za leczenie. Spokojny pies wytrzyma zdjęcia bez podawania głupiego jasia. A tak poza tym - do porządnego badania ortopedycznego czasem jest również potrzebna sedacja.
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: KULEJĄCY SZWAJCAR

Postprzez Ziolo11 » 2013-06-03, 14:14

:idea: O Barbel podsunęłaś mi pomysł. :radocha: Zróbmy ankietę, który Bern nie był "ogłupiany" podczas obowiązkowego RTG stawów. <bezrady2> Większość z nas to przechodziła a specjalistów w Polsce z uprawnieniami do wpisu do rodowodu jest niewielu, więc zaraz będziemy mieli obraz tego czy psy w większości się "uspakaja" farmakologicznie do zdjęcia czy tylko moja to takie ADHD <rotfl>
Tak jak pisałem wcześniej piszę na podstawie własnych doświadczeń. Pies za każdym razem był usypiany do zdjęć i tomografu czy to w prywatnym gabinecie czy na Akademii. Nikt nawet nie próbował robić tego bez "głupiego jasia", więc stwierdziłem, że wolę najpierw podać psu lek przeciwzapalny i poczekać na efekt niż od razu go traktować dawką środka usypiającego aby wykonać zdjęcie, tomograf itd... W naszym wypadku zdjęcia nic nie pokazały (konsultacja u najlepszych radiologa i ortopedy we Wrocławiu) dopiero "coś" wyszło na TK a i tak prawda ukazała się po otwarciu łapy. Być może w Bohuminie jest tak czarno bo u nas jest niewielu wetów z takim podejściem, wiedzą i zapleczem techniczny i ambulatoryjnym dla naszych pupili. Niestety :zalamka:
Avatar użytkownika
Ziolo11
 
Posty: 413
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-24, 18:00
Lokalizacja: Lubin - Dolny Śląsk
psy: Neska + Dolly
Hodowla: Ziołowy Zakątek

Re: KULEJĄCY SZWAJCAR

Postprzez Anirysova » 2013-06-03, 14:40

Nasz Orson gdy kulał na przednią łapę i po trzech dniach podawania Traumelu mu nie przeszło miał robione rtg bez "głupiego jasia".
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: KULEJĄCY SZWAJCAR

Postprzez Barbel » 2013-06-03, 14:41

Ziolo- a kto tu mówi o focie to wpisu rodowdowego?????
Poza tym - o ile mi wiadomo to do zdjęcia bioder potrzeba leżenia na grzbiecie i pełnego wyprostu tylnych łap do tyłu - dlatego głupiego Jasia trzeba, nie każdy pies spokojnie leży w "kołysce" z wyciągniętymi na maksa łapami.
Barbel miał łokcie, nagdarstki i barki robione na żywca (ale on jest grzeczny - lezy jak musię każe) - fakt w celach potencjalnego leczenia.
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: KULEJĄCY SZWAJCAR

Postprzez tomas » 2013-06-04, 11:05

Witam Dino miał wczoraj robione RTG na którym okazało się że jest wszystko w porządku z jego układem kostnym
dostał zastrzyk i dziesięć tabletek przeciw zapalnych nie wiem czy to możliwe ale już po wczorajszym zastrzyku
dzisiaj mniej kuleje <hura>
Avatar użytkownika
tomas
 
Posty: 111
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-12-11, 15:00
psy: DINO I VITO

Re: KULEJĄCY SZWAJCAR

Postprzez PaulinaIpsy » 2013-06-04, 15:31

super :-D !!!
Avatar użytkownika
PaulinaIpsy
 
Posty: 42
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-04-13, 15:40
Lokalizacja: DE
psy: Honda(kundelek)

Re: KULEJĄCY SZWAJCAR

Postprzez Majszczur » 2013-06-04, 15:44

tomas, ale co mu w końcu było?
Avatar użytkownika
Majszczur
 
Posty: 4678
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-16, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
psy: BPP: BERTA (*)... GRANDA (Princess Lovely Lady)

Re: KULEJĄCY SZWAJCAR

Postprzez kerovynn » 2013-06-05, 09:14

Eśka zaczęła kuleć na przednia łape jak miała 1,5 roku. Jak ja wet "obmacywał" ;-) wyszło, ze ma bolesny łokieć. Dostała jeden zastrzyk przeciw zapalny. Ale nie przeszło. Po jakimś czasie zrobilismy RTG, żeby sprawdzić co jest grane. Z "głupim jasiem" bo choć Esia to nad wyraz spokojna sucz, to jednak w bezruchu leżeć nie chciała i już. Rtg nic nie wykazało. Poniewaz wet akurat jeździł po różnych seminariach więc fotka objechała pół Polski, obejrzało ją kilku najlepszych specjalistów i żaden nic nie dojrzał. Nikt nie miał pomysłu. A psica kulała. Ograniczyliśmy spacerki do 2 km (z 10) i dalej kulała. Skorzystałam z porady i podałam jej tabletki ziołowe Reumaherb. A w międzyczasie pasłam galaretką z kurzych łapek i samymi łapkami gotowanymi. Chyba z 10 kg zeżarła .Przeszło, za jakiś czas znów troszkę poutykała więc dostała następne opakowanie. I problem definitywnie zniknął. Spacery 5 godzinne, hasanie po ogrodzie, skoki na tylnych łapach na widok miski z żarciem. i nic. Żadnej kulawizny, żadnego bolesnego łokcia, żadnego piszczenia.
Nie wiem co jej było, ale przeszło.
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: KULEJĄCY SZWAJCAR

Postprzez Barbapapa » 2013-07-08, 14:23

Majszczur napisał(a):tomas, ale co mu w końcu było?

No właśnie, co ????
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy


Powrót do Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości