Żywienie 2 miesięcznego szwajcara

Wszystko na temat hodowli Dużych Szwajcarów, a także dyskusje na temat rasy.

Moderator: annasm

Żywienie 2 miesięcznego szwajcara

Postprzez tomas » 2012-08-11, 06:28

Witam zakupiłem sobie jeszcze jednego szwajcara piesek ma dopiero dwa miesiące i niewiem czym go najlepiej
karmić tam gdzie go kupowałem żywili go suchą karmą BOSCH a ostatnio kurze serca plus jedno żółtko dziennie
co wy na to ?. DINOWI kupuje teraz brita xl
obrazek
Obrazek został zmniejszony.
Avatar użytkownika
tomas
 
Posty: 111
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-12-11, 15:00
psy: DINO I VITO

Re: Żywienie 2 miesięcznego szwajcara

Postprzez Ella » 2012-08-11, 12:53

Brit Care Junior Large Bred to dobra karma,moja Joka doskonale ją tolerowała(ma teraz już 8 m-cy).Sprawdziła się też wcześniej karma Nutra Gold-jest jednak trudno dostępna.
Ostatnio przeszliśmy na karmę Magnusson-i tę gorąco polecam-jest super jeżeli chodzi o skład , sposób wytwarzania i smakowitość(widać po wylizanej do czysta misce).
Karmy Magnussona nie mają rozdziału na karmy dla szczeniąt ras dużych,małych itd. .., dlatego trzeba zwrócić uwagę na dodatki wzmacniajace stawy-suplementy lub w postaci naturalnej;np.wywary z kurzych rapek,ogonów cielęcych,goleni cielęcych itd..
Ja swojej szwajcarce również gotuję posiłki-gdy miała 2-4 m-ce podawałam jej gotowane mięsko lepszych gatunków(cielęcina,pierś z indyka,mielona wołowina ,pierś z kurczaka z niewielką ilością ryżu,płatków owsianych ,mielonego siemienia lnianego,żółtka i warzyw-marchewka,burak,pietruszka,seler i dobrze ugnieciony ziemniak).
Proporcje to mniej wiecej:1/3 mięsa,1/3 ryżu,płatków ows.,ewentualnie makaronu),1/3 warzyw.Można te proporcje trochę zmienić na korzyść mięsa i ja tak robiłam(wszak psiaki są mięsożerne <tak> )Podawałam też twaróg ,jogurt naturalny i czasem trochę mleka do picia(trzeba sprawdzić czy psiak je toleruje).
Dawałam też Joce duże ,sparzone kości cielęce z dużą ilością chrzastek do ogryzania,ale po wymianie zębów,gdy nowe zębiska były na tyle silne,że potrafiła rozgryżć te kości i połknąć odłamki(2 x skończyło się to zwymiotowaniem odłamków kości)przestałam dawać kości w ogóle.
Podroby(serca,żołądki,wątróbkę )też daję ,ale niezbyt często-to tanie,ale mniej wartościowe pożywienie.Najczęsciej używam podrobów jako "smaczków"do szkolenia.
Jeśli chcesz mieć dorodnego,zdrowego szwajcara polecam mieszany sposób żywienia ,tzn.:dobra karma i posiłki gotowane(z dużą ilością mięsa )Niektórzy polecają mięso surowe lub tylko sparzone-próbowałam,ale u Joki surowe mieso było przyczyną lekkich biegunek,więc gotuję.
Życzę maluszkowi dobrego apetytu i zdrówka :love2:
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: Żywienie 2 miesięcznego szwajcara

Postprzez Anna Rozalska » 2012-08-11, 13:44

Surowe żółtko dajemy psu tylko raz w tygodniu. Jeśli chcesz to może być na jedzeniu mieszanym. Szczeniak w tym wieku je 4 razy dziennie. Rano np. jakiś serek , potem 1/4 chrupek, obiad: mięsko, warzywa , ryż lub makaron, kolacja 1/4 chrupek. Ja polecam karmę Brit care dla szczeniaków. Jeśli pies jest na jedzeniu mieszanym to konieczne są witaminy w 1/2 dawki.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Żywienie 2 miesięcznego szwajcara

Postprzez baja » 2012-08-11, 22:05

Swoje 2,5 miesięczne berny karmie podobnie jak Ella i Anna. Również zajadają Magnussona. Rano dostają jeszcze kozie mleko, które psy tolerują bez problemów. Nie daję kości z tych samych powodów, o których pisze Ella. Kupuję te "sprasowane" lub inne suszone /trochę śmierdzące, ale jakie smakowite ;) /przysmaczki. Dziś dostały suszone uszy królicze.
Avatar użytkownika
baja
 
Posty: 84
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-09-25, 20:08

Re: Żywienie 2 miesięcznego szwajcara

Postprzez Justek » 2012-08-13, 16:11

Dobrze, że pojawił się ten temat. Ja karmię swoją prawie 3 miesięczną szwajcarkę karmą Josera Kids. Karma bardzo się sprawdziła u wyżłów. Mój mały pasterz chyba niekoniecznie tak myśli. Niby zjada z apetytem, ale nie całą zalecaną porcję. Staję więc za nią i zachęcam do jedzenia. Nie wiem, czy to kwestia karmy, czy potrzebuje mniejsze ilości. Niestety po wyjściu na podwórko pałaszuje wszelkiego rodzaju patyczki, trawy a nawet ziemię. Może to tylko "zabawa w gryzienie" czekając na wymianę uzębienia, ale martwi mnie to.
Wasze małe szwajcary też wszystkojedzące były?
Justek
 
Posty: 27
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-07-17, 14:25

Re: Żywienie 2 miesięcznego szwajcara

Postprzez marieanne » 2012-08-13, 16:16

Moje juz nie są małe, a dalej śmieciarstwo we łbie... patyczki, trawki i listki to norma ;-)
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Żywienie 2 miesięcznego szwajcara

Postprzez NataliaK-G » 2012-08-21, 15:08

tomas napisał(a): jedno żółtko dziennie co wy na to ?
Zdecydowanie za dużo. Wg opinii doświadczonego lekarza weterynarii, bezpieczna ilość to 1 żółtko na tydzień. Jest to optymalna dawka witamin i innych cennych związków znajdujących się w żółtkach.
Avatar użytkownika
NataliaK-G
 
Posty: 365
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-04-11, 09:16
psy: Bono Duży Szwajcarski Pies Pasterski
Hodowla: Lubuski Opiekun


Powrót do Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron