Dzień dobry ;)

Jeżeli dopiero dołączyliście do grona Użytkowników naszego Forum zapraszamy do krótkiej autoprezentacji.

Moderatorzy: saganka2, Barbel

Dzień dobry ;)

Postprzez zwulkanuserc » 2014-05-10, 12:34

Jak dobre wychowanie nakazuje - na początku należy się przywitać ;)

Mam na imię Agnieszka, od paru dni podczytywałam Wasze forum "gościnnie" ;)
Postanowiłam się jednak zarejestrować, aby powiększyć możliwość zdobywania informacji o szwajcarach ;)

Co prawda nie posiadam takowego (jeszcze, może kiedyś, kto wie) - chcemy póki co zorientować się, czy appenzeller to rasa dla naszej rodziny. Zastanawialiśmy się początkowo nad entlebucherem, ale appenzeller wydaje się być idealnie kompromisowym psem pomiędzy mną a mężem, takie dla każdego coś dobrego. Uwagę na obie rasy zwróciła mi moja latorośl. Ale może po kolei,

Moja przygoda z psami trwa od 1992r., zaś bliżej kynologicznie od 2008r. Sporadycznie pojawiam się na wystawach, pokazując swoją stafficzkę. Kiedyś prezentowaliśmy się częściej. Obecnie jednak ze względu na wielkie zmiany w naszym życiu bardziej cieszymy się własnym towarzystwem.

Za jakiś czas przeprowadzamy się na Podkarpacie, gdzie do dyspozycji będziemy mieć po prostu wymarzone tereny spacerowe. Niestety nie mogę zabrać ze sobą stafficzki, bo w domu, w którym zamieszkamy jest suczka weteranka, która nie akceptuje dorosłych suk (a i moja nie da sobie w kaszę dmuchać). Dlatego planując na przyszłość psa (za dalszy okres czasu) muszę znaleźć rasę, która spełni nowe oczekiwania. Przede wszystkim charakterem - ważne dla mnie jest też zdrowie przyszłego pupila.

Czytając opisy appenzeller'ów wydaje się, że rasa jest wprost idealna - mam nadzieję, że hodowcy i właściciele ów rasy pomogą mi to lepiej zweryfikować ;)

Szukamy psiaka chętnego do nauki, szkolenia posłuszeństwa (np. obi, o-rally, PT... no i sporadyczne wystawy, bo je lubię), akceptację dzieci i chęć zabawy w aport (moja córka - 11l. uwielbia rzucać piłkę psom), brak agresji wobec innych psów, brak skłonności do ucieczek na otwartych przestrzeniach (co za tym idzie brak instynktu myśliwskiego), nieufność wobec obcych, nie szczekanie bez powodu... Wiem, że nie ma ideałów i trzeba sobie to i owo wypracować, ale mam nadzieję, że znajdę kiedyś szczenię, które będzie chętne do pracy na tyle, że razem uda nam się osiągnąć zamierzenia ;)

Chciałabym też wiedzieć - na co zwracać uwagę przy wyborze ewentualnego miotu? Czy hodowcy badają je na coś? Zauważylam, że są robione prześwietlenia na dysplazję, ale czy są jakieś choroby genetyczne, na które też powinno zwrócić się uwagę? Przy entlebucher'ach zauważyłam, że są robione dodatkowe badania.


Troszkę chyba przynudziłam ;) ale chcę być świadomym właścicielem przyszłego psa, wybrać konkretnie, a nie dlatego, że ma fajny ogon ;)


Pozdrawiam.
zwulkanuserc
 
Posty: 5
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-05-09, 16:07
psy: może kiedyś appenzeller ;)

Re: Dzień dobry ;)

Postprzez marieanne » 2014-05-11, 08:41

A jeśli oczekiwań nie spełni, to co - również go oddacie, jak stafficzkę...? Jak będzie za głośny, zbyt żywy, nie dogada się z "suką weteranką"?
Przepraszam, ale nie wyobrażam sobie, bym mogła oddać któregokolwiek z moich psów. No nie.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Dzień dobry ;)

Postprzez Cefreud » 2014-05-11, 08:57

witam i ja :-)

Nie wiem jak małe szwajcary, ale zachowaniem chyba bardziej terierom podobne niż ich więksi kuzyni.
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Dzień dobry ;)

Postprzez Ella » 2014-05-11, 09:41

Z tego co przeczytałam nie wydaje mi się,że apenzeller to dobra rasa dla was.Poza tym ,delikatnie"rzecz ujmując:jak można zostawić swojego psa i kupować nowego szczeniaka???
Serca nie macie???!!!
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: Dzień dobry ;)

Postprzez zwulkanuserc » 2014-05-11, 10:23

Bardziej zastanawia mnie, jak można oceniać kogoś wcale go nie znając. Po pierwsze życie bywa różne i czasami zmusza do podejmowania decyzji, których podejmować się nie chce ale musi. Po drugie staffik jest cały czas ze mną, a fakt że nie mogę jej zabrać nie świadczy o tym, że wyląduje niewiadomo gdzie. Po trzecie zakup psa w tej chwili byłby z naszej strony nieodpowiedzialny. Nie chcemy psa teraz, ale nie widzę nic złego w szukaniu informacji. Na ten moment wiele wskazuje, że nie będę mogła mieć staffika, ale kto wie może jak poukładamy się po zmianach, do których zmusza nas życie.. może wcale nie będę musiała nic zmieniać.
Czasami warto zadać jakieś dodatkowe choćby pytanie, a nie z góry oceniać i skreślać.

Życzę Wam, abyście nigdy nie musieli stawać przed dylematami, jakimi w ostatnim czasie ja stanąć musiałam. Aby Wasze życie nadal układało się bajkowo jak dotychczas i bez większych problemów, żebyście nigdy nie musieli podejmować decyzji o rozstaniu z ukochanym psem, bo są bardzo bolesne chwile, i żeby nikt Was z góry nie oceniał, nie zadając sobie trudu by Was poznać. Bo po co? Przecież wie lepiej...

Odezwałam się tu, bo chciałam poznać nowych ludzi, dowiedzieć się czegoś o rasach.. Zamiast tego zostałam zbesztana co ciekawe - bezpodstawnie.
Tyle z mojej strony w temacie. Administracja może zamknąć wątek.
zwulkanuserc
 
Posty: 5
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-05-09, 16:07
psy: może kiedyś appenzeller ;)

Re: Dzień dobry ;)

Postprzez Rucia » 2014-05-15, 11:11

witam,
Proponowałabym poszukać w internecie hodowli tam przeważnie oprócz ogólnego opisu rasy znajdują się również informacje hodowców czerpane z własnych doświadczeń. Z tego co mi wiadomo obie rasy są żywiołowe i ekspresyjne co też ma przełożenie na szczekanie w związku z ich pobudzeniem ale pewnie jak z ludźmi każdy różni się charakterem i temperamentem a że uczą się łatwo to oczywista oczywistość przecież to szwajcary :)
Avatar użytkownika
Rucia
 
Posty: 390
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-13, 11:36
Lokalizacja: Gągławki/Olsztyn
psy: Shira, Aragon, Vivien, Julka, Charmie DSPP
Hodowla: Shiragon FCI

Re: Dzień dobry ;)

Postprzez agas » 2014-05-15, 14:45

Nie ma co się obrażać, może zostałaś źle zrozumiana, a musisz wiedzieć ,że w tym gronie są naprawdę miłośnicy psów, które są uwielbiane i traktowane jak członkowie rodziny. A poczytać zawsze warto, aby decyzja była przemyślana i świadoma. Mimo falstartu życzę miłej lektury i bywania na forum.
Avatar użytkownika
agas
 
Posty: 1758
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-06-30, 15:39
psy: Bona, Keanu, Hana , Brizo (*)Hektor(*), Glenda(*)
Hodowla: Jak z Obrazka

Re: Dzień dobry ;)

Postprzez zwulkanuserc » 2014-05-15, 16:01

Nie obrażam się.. być może zareagowałam zbyt emocjonalnie.. kiedyś też nie wyobrażałam sobie jak można rozstawać się z ukochanym psem, bo nigdy tego nie doświadczyłam.. przeżywam dość mocno to, co się dzieje i zapewne stąd moja raptowność tym bardziej, że nie chcę nikogo krzywdzić. Moja suczka śpi ze mną w łóżku, chodzi za mną wszędzie i jest traktowana jak członek rodziny. Postawiłam na szczerość, dlatego napisałam powyżej tak a nie inaczej, możliwe, że źle dobrałam słowa...

Energii się nie boję, kocham żywiołowe psy. dla mnie jak pies leży i nie chce się bawić, biegać, szaleć itd. to pies chory, z którym coś się dzieje. Od 1998r. mam kontakt z terrierami typu bull, powszechnie wiadomo, że to dynamity, pieski z motorkami w pupkach i wszędzie ich pełno.

Chciałabym znaleźć rasę, gdzie wyszkolę psa i nie będę musiała zamartwiać się, że przez swój temperament będzie próbował "przejąć" kontrolę w domu. Wiem, że wiele zależy od indywidualnych cech charakteru konkretnego psa. Szukam, czytam i się wypytuję, bo chcę być świadoma, gdy dojdzie do podjęcia decyzji. Nie spieszy mi się (jestem świadoma, że weteranka może nie chcieć mieć towarzystwa w postaci rozbrykanego szczeniaka), zaczytywanie się w rasach pozwala oderwać się też trochę od rzeczywistości i to zdobywanie wiedzy sprawia mi przyjemność.

Szwajcarów nie znam, zaintrygowały mnie opisy rasy na dwóch stronach www (hodowli i psa reproduktora) dlatego pojawiłam się tutaj. Bardzo podobają mi się z umaszczenia, zwłaszcza czarne i te ich zakręcone ogonki :) Niby nic nadzwyczajnego, ale te pieski mają w sobie coś, co mnie ze zdjęć urzeka i w wolnej chwili wyszukuję informacji o ich charakterze oraz zdrowiu (chociaż w tej dziedzinie jest mało informacji, więcej napotkałam o entlebucherach)
zwulkanuserc
 
Posty: 5
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-05-09, 16:07
psy: może kiedyś appenzeller ;)

Re: Dzień dobry ;)

Postprzez Rucia » 2014-05-16, 15:58

Avatar użytkownika
Rucia
 
Posty: 390
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-13, 11:36
Lokalizacja: Gągławki/Olsztyn
psy: Shira, Aragon, Vivien, Julka, Charmie DSPP
Hodowla: Shiragon FCI

Re: Dzień dobry ;)

Postprzez zwulkanuserc » 2014-05-16, 16:25

tak, to pierwsza strona, na którą wpadłam, i która mnie zaciekawiła ;)

wypisane są cechy psa, których szukam np. jak "Nie uciekają, by kłusować i polować, trzymają się zawsze blisko domu." - przy stafficzce, która ma zapędy myśliwskie to by była miła odmiana. Lubimy dużo spacerować po otwartych terenach i szukamy psa, z którym nie będziemy bali się wyjść bo zaraz coś zwietrzy, czyli "profilaktycznie" nie chcemy tropowców, myśliwych itp. ras. Bardziej skłaniamy się właśnie w stronę psów pasterskich, bo łatwiej jest z nimi współpracować i mają inaczej ukierunkowany instynkt. Czytając opis rasy, widze też, że człowiek nie zdążył jeszcze "zepsuć" rasy przez swoje ulepszanie dla jej dobra - dzięki czemu psy są zdrowe. A może mają do czegoś szczególne skłonności?

w poszukiwaniu informacji także po zagranicznych hodowlach, zauważyłam, że niektóre psy mają wpisany ów wynik: OCD-free O/O (co oznacza skrót OCD? czy w którymś dziale tu na forum go moge znaleźć, chodzę jeszcze "po omacku")
zwulkanuserc
 
Posty: 5
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-05-09, 16:07
psy: może kiedyś appenzeller ;)

Re: Dzień dobry ;)

Postprzez Cefreud » 2014-05-16, 18:43

dysplazja bioder, łokci i barków . OCD-barki
http://www.goldenretriever.pl/zdrowi_pliki/dyspla.htm
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Dzień dobry ;)

Postprzez zwulkanuserc » 2014-05-17, 11:30

dziekuję, bardzo ciekawy link :)
zwulkanuserc
 
Posty: 5
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-05-09, 16:07
psy: może kiedyś appenzeller ;)


Powrót do Przedstawiamy się!

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości