Choroby Berne艅czyk贸w

Spotykane u Berneńczyków problemy zdrowotne:
CHOROBY STAWÓW, SZKIELETU, MIĘŚNI
Dysplazja biodrowa (HD)
Choroba polegając na zniekształceniu stawu biodrowego poprzez spłycenie panewki miednicy i zmianach kształtu główki kości udowej. Deformacja stawu może mieć różne nasilenie, od lekkiej do bardzo ciężkiej. Dysplazją mogą być objęte oba stawy lub tylko jeden. Chory pies ma problemy ze wstawaniem, wchodzeniem po schodach, kulawiznę jednej lub obu kończyn, szybkie męczenie się podczas biegu, krótki wykrok tylnych kończyn, chwiejny i sztywny ruch zadu, uwidaczniający się szczególnie w wolnych chodach. Często jednak dysplazja nie ma żadnych objawów i nie wpływa na życie psa. Oprócz predyspozycji genetycznych do tej choroby bardzo duży wpływ ma sposób żywienia, ilość ruchu i tempo wzrostu w okresie młodzieńczym.
Linki:
Metody oceny w różnych krajach PL
Forum o dysplazji PL
Opis choroby PL
Opis choroby ANG
Zdjęcia stawów i opis ANG
Dysplazja łokciowa (ED)
Choroba polegająca na zniekształceniu stawu łokciowego poprzez deformację kości, wyrostków czy chrząstki. Mogą występować wówczas trzy procesy: Występują wtedy razem lub oddzielnie, trzy procesy: Niezrośnięcie wyrostka łokciowego dodatkowego (UAP) - fragment kości porusza się wew. stawu i powoduje ból. Osteochondroza stawu łokciowego (OCD) - oddzielenie wyrostka dziobiastego kości łokciowej (FCP, tzw. Processus Coronideus). OCD to oderwanie się fragmentu kłykcia kości ramiennej, natomiast FCP, to oderwanie się małego wyrostka od kości łokciowej. Jak i przy UAP wolne fragmenty kości poruszają się i powodują ból. Objawy to najczęściej kulawizna przedniej kończyny, pojawiająca się między 5 a 10 miesiącem życia, trudności w podnoszeniu się, odciążanie przednich łap.
Linki:
Opis choroby PL
Forum o dysplazji PL
Opis choroby ANG
Opis choroby ANG z rycinami
OFFA ANG
Ostechondroza (OCD)
Zaburzenie w rozwoju chrząstki, co prowadzi do pękania jej, łuszczenia i oddzielania się m.in. na tylnej powierzchni głowy kości ramiennej. Pierwszymi objawami są kulawizny. Nieleczone prowadzi do stan zwyrodnieniowych. Łagodniejsze formy można leczyć zachowawczo, gorsze zwykle leczy się operacyjnie.
Linki:
Opis choroby PL
Opis choroby ANG
Opis choroby ANG
Opis choroby ANG


Osteodystrofia przerostowa (HOD)
Zwykle występuje między 3 a 7 miesiącem życia w momencie szybkiego wzrostu psa. Choroba zwykle trwa ok. 7-10 dni, czasem dłużej. Schorzenie jest bardzo bolesne, częściej dotyka samce. Główne objawy to kulawizna, gorące, obrzęknięte nagarstki i stawy skokowe, ogólne osłabienie.
Linki:
Opis choroby PL
Opis choroby ANG
Opis choroby ANG
Opis choroby ANG

Panostitis
Młodzieńcze zapalenie okostnej, występujące głównie u dużych, szybo rosnących psów. Zwykle pojawia się w okresie intensywnego wzrostu (około 5-6 miesięcy), częściej u psów niż u suczek. Pies zaczyna nagle kuleć, może być osowiały, apatyczny, kulawizna ma tendencje do wędrowania z jednej kończyny na kolejne, kulawizna może zanikać i po pewnym czasie znowu się pojawiać. Chorobę może zdiagnozować zdjęcie RTG i badanie manualne.
Linki:
Opis choroby PL
Opis choroby ANG
CHOROBY NEREK
Renal dysplasia (RD)
Dziedziczna choroba spowodowana przez nieprawidłową formację nefronów (nefrony nie dojrzewają), przebiegająca bez stanu zapalnego. Nasilenie choroby jest zależne od ilości nieprawidłowych nefronów. W skrajnych przypadkach choroba przebiega bardzo szybko, prowadząc do niewydolności nerek i śmierci. Zwykle pojawia się (wg szwedzkich badań( ok. 15 miesiąca, ale znane są przypadki dużo wcześniejszego pojawienia się symptomów. Objawy to zwiększone wydalanie moczu, zwiększone pragnienie, brak wzrostu, brak apetytu, anemia oraz inne objawy występujące przy niewydolności nerek. Przy łagodnej dysplazji niewydolność nerek może rozwinąć się dopiero w wieku dorosłym albo nawet pozostać w stanie utajonym i objawiać się tylko niewielką polinurią. W badaniach krwi występuje podywższona ilość mocznika, kretyniny, pojawia się anemia, w moczu zwykle występuje białko. USG / RTG może wskazać zmniejszoną wielkość nerek, nieregularny kształt oraz ich zwłóknienie. Osteczną diagnozę może pomóc ustalić badanie histopatologiczne nerek. Inne nazwy: Juvenile Renal Dysplasia (JRD), (Juvenile) Progressive Nephropathy (PNP). Choroba jest dziedziczna, badania wskazują, że powodują ją geny recesywne.
Linki:
Opisy chorób i dr wet zajmująca się chorobami nerek PL
Opisy chorób ANG
Diagnozowanie i dieta ANG
Opis choroby w odniesieniu do Berneńczyków ANG
Opis choroby - szwedzki klub berneńczyka SE
Opis choroby ANG
Kłębuszkowe zapalenie nerek
Choroba dość często występująca u psów, zwłaszcza u Berneńczyków. Bardzo często rozwijająca się wtórnie do innego stanu zapalnego toczącego się w organiźmie bądź do nierozpoznanej infekcji, zapalenia samych nerek. Wiele psów nie objawia problemów a choroba zostaje wykryta przy przypadkowym badaniu moczu (białko w moczu). Nieleczone i późno zdiagnozowane prowadzi do niewydolności nerek.
Linki:
Opis chorób PL
Opisy chorób i dr wet zajmująca się chorobami nerek PL
Opisy chorób ANG
Diagnozowanie i dieta ANG
NOWOTWORY
Histiocytoza złośliwa
Genetyczna choroba, pojawiająca się zwykle u dorosłych psów (w wieku 5-7 lat). Choroba najczęściej występuje u berneńskich psów pasterskich, rottweilerów oraz golden i labrador retrieverów.
Choroba początkowo rozwija się bardzo skrycie. Pierwsze objawy to zmniejszenie apetytu, spadek masy ciała, apatia, następnie kulawizna, duszności, powiększenie węzłów chłonnych i zaburzenia neurologiczne. W badaniach krwi można zaobserwować: anemię, małopłytkowość, podwyższenie poziomu bilirubiny i podwyższenie poziomu ferrytyny we krwi. Mogą być także podwyższone enzymy wątrobowe. Przy USG widać zmiany na wątrobie, śledzionie, płyn w płucach. Mogą być także zmiany w węzłach chłonnych i nerkach. Do postawienia ostatecznej diagnozy potrzebne jest badanie histopatologiczne, w którym widać nowotorowo zmienione histiocyty, pojawiają się także olbrzywie, wielojądrzaste komórki.
Przy zaawansowanym stanie rokowania są złe i pozostaje leczenie zachowawcze. Długość życia od rozpoznania do śmierci nie przekracza kilku miesięcy.
Linki:
Opis choroby PL
Opis i przypadki PL
Opis choroby ANG
Opis choroby ANG

Rak kości
 
Chłoniak
 
CHOROBY OCZU
Entropium
 
Ektropium
 
PRA
 
CHOROBY UKŁADU NACZYNIOWO - SERCOWEGO
Podzastawkowe zwężenie ujścia aorty
 
von Willebrand's disease
 
CHOROBY UKŁADU TRAWIENNEGO
Skręt żołądka
 
CHOROBY UKŁADU NERWOWEGO
Mielopatia zwyrodnieniowa (DM)
 
Padaczka, epilepsja
 
INNE CHOROBY
Aseptyczne zapalenie opon mózgowych
 
Toczeń
 
Zespół Cushinga
 
Babeszjoza
 
Borelioza