Berneński Pies Pasterski - Koszty utrzymania

Dział dla początkujących
Koszt utrzymania Berneńczyka...

Decydując się na psa, szczególnie tak dużej rasy, jaką jest Berneński Pies Pasterski, musimy wziąć pod uwagę miesięczny koszt utrzymania. Powinniśmy zastanowić się czy aby na pewno stać nas na to, żeby zapewnić przyszłemu pupilowi wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju, jak i do szczęśliwego, zdrowego, dorosłego życia.

Podstawowym wydatkiem będzie z pewnością karma, którą nasz przyjaciel będzie spożywał w ilościach dziennych, przyprawiających nas o zawrót głowy. 15 kilowe opakowanie zaspokaja głód naszego Berneńczyka na 25-30 dni. W sklepach zoologicznych mamy do wyboru całą gamę firm, produkujących pożywienie dla ras dużych i olbrzymich. Ceny wahają się od 180 do 350 zł za 15 kilowe opakowanie.
Będzie to z pewnością największy i powtarzający się regularnie wydatek, związany z kosztami utrzymania Berneńczyka.


Rzadziej, jednak też dośc często będziemy wydawać drobne kwoty na zabawki. Aby nasz niemały pupil mógł się nimi nacieszyć, muszą one być odpowiednio duże i wytrzymałe. Koszt różnego rodzaju zabawek waha się od 10 do 40 zł. Zakładając zatem, że kupujemy naszemu Berneńczykowi jedną zabawkę na dwa miesiące, da nam to średni wydatek w granicach 12 zł miesięcznie.

Bardzo ważną kwestią są coroczne szczepienia i odrobaczenia, których koszt w przypadku psa duże rasy wynosi około 120 zł, co daje nam kwotę 10 zł miesięcznie.

W okresie od wiosny do wczesnej zimy powinniśmy także zadbać o odpowiednie zabezpieczenie naszego ulubieńca przeciwko kleszczom, które są odpowiedzialne za przenoszenie szeregu ogromnie groźnych dla zdrowia chorób jak Babeszjoza, czy Borelioza. Tutaj wydatki będą uzaleźnione od formy zabezpieczenia, którą zdecydujemy się zastosować. Mamy do wyboru obroże przeciw kleszczom, spray'e, a także spoty. Cena tych produktów waha się w granicach 20-100 zł, jednak różnią się one między sobą okresem działania, niezależnie zatem od stosowanego środka na 6 miesięczne zabezpieczenie naszego psa wydamy około 100 zł, co w skali miesiąca, da nam wydatek w kwocie około 8 zł.

Berneńczyki mają wspaniałą, samoczyszczącą się sierść. Nie znaczy to jednak, że kompletnie nie wymagają pielęgnacji. Przynajmniej raz na kilka miesięcy nasz przyjaciel będzie wymagał kąpieli, a raz w tygodniu powinien zostać porządnie wyczesany. Załóżmy, że pieniądze wydane na kosmetyki i grzebienie/szczotki, podzielone przez liczbę miesięcy dadzą nam kwotę rzędu 5 zł miesięcznie.


Podsumowując zatem...aby zapewnić naszemu Berneńczykowi odpowiednią opiekę, powinniśmy się liczyć z regularnymi wydatkami od 215 do 385 zł miesięcznie.
*Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę, z możliwych niespodzianek, jak choroba, konieczna operacja.

Opracowała: Agata Dominiczak