Jak założyć hodowlę

Hodowla Szwajcarskich Psów Pasterskich
Jak założyć hodowlę...

Kiedy już wiemy, że będziemy planowali miot po naszej suczce, warto trochę wcześniej zająć się formalnościami, związanymi z rejestracją przydomka hodowlanego.

Musimy pamiętać, że przydomek hodowlany może zostać zmieniony tylko w wyjątkowych okolicznościach, dlatego warto zdawać sobie sprawę, że nazwa którą wymyślimy i na którą się zdecydujemy będzie naszą wizytówką.

Od tego roku (dokładnie od 01.2006) jest obowiązek rejestracji wszystkich przydomków w FCI. W związku z tym cała procedura rejestracji może trwać nawet do 5-6 miesięcy. Powinniśmy zatem pomyśleć o tym na długo przed planowanymi narodzinami szczeniaczków, żeby nasze psie stadko bez problemu otrzymało metryki, z naszym zarejestrowanym już w FCI przydomkiem hodowlanym.

Sama procedura i formalności z tym związane nie są zbyt skomplikowane.
Gdy mamy już wymyśloną nazwę, a najlepiej kilka, udajemy się do naszego oddziału ZK i wypełniamy Formularz rejestracji przydomka. W pustych polach możemy wpisac do 5 propozycji. Te, na których zależy nam najbardziej wpisujemy na pierwszych miejscach...tak, aby przy ewentualnym odrzucaniu brano pod uwagę kolejne nazwy, zaczynając od tej najważniejszej.

Koszt rejestracji przydomka hodowlanego (łącznie z rej. w FCI) to 50 zł.
Koszt rejestracji istniejącego już przydomka w FCI to 25 zł.

Po upływie od 2 do 6 miesięcy otrzymamy ze Związku Kynologicznego odpowiedź, która z propozycji została zaakceptowana i zarejestrowana.

Przydomek hodowlany będą otrzymywały wszystkie maluchy wychodzące z naszej hodowli, niezależnie od rasy.

*Wykaz już zatwierdzonych w FCI przydomków, znajdziecie na stronie www.fci.be

Przed wypełnieniem Formularza rejestracyjnego warto się upewnić, czy wymyślona przez nas nazwa nie została już zarejestrowana w innym kraju (FCI ma także prawo odrzucić bardzo podobnie brzmiącą, do już istniejącej, nazwę).

opracowała: Agata Dominiczak

cron